Най-великите пилоти!

Дискусия за Световния рали шампионат

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот todor hristov » Съб Юли 05, 2008 13:46

Браво бета рейсинг.Жалко за Колин.Такъв човек скоро няма да има в рали спорта.
todor hristov
 
Мнения: 680
Регистриран на: Чет Ное 17, 2005 11:44
Име: todor hristov

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот madGRaF » Съб Юли 05, 2008 18:28

Само при мен ли филмчето за Макинен не тръгва? :evil:
Изображение
Аватар
madGRaF
 
Мнения: 288
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 14:52
Местоположение: Велико Търново
Име: Пламен Илиев

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Съб Юли 05, 2008 19:04

madGRaF написа:Само при мен ли филмчето за Макинен не тръгва? :evil:

Линкът, който съм да е точен. За съжаление не тръгва от самия сайт wrc.com :(
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот madGRaF » Съб Юли 05, 2008 20:04

Да и аз така предположих и точно на филмчето за Томи аххх .........им :evil:
Изображение
Аватар
madGRaF
 
Мнения: 288
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 14:52
Местоположение: Велико Търново
Име: Пламен Илиев

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Нед Юли 06, 2008 11:10

Най-великите пилоти, номер 14 - Себастиан Льоб!
Изображение

Единственият пилот от всички изброени дотук, който все още се състезава активно в Световния рали шампионат, - Себастиан Льоб - може да се нарече на успешният рали пилот за всички времена, имайки предвид неговите успехи до този момент! В кариерата си (до средата на 2008 година) той общо има 41 световни победи - с 11 повече от втория Маркус Грьонхолм. Заедно с Томи Макинен, Льоб държи рекорда за четири поредни (!) световни титли. За Льоб обаче тепърва предстоят още доста успехи, имайки предвид, че той е все още на върха на възможностите си!

Себастиан Льоб е роден на 26 Февруари 1974 година в град Агоно, регион Алсак, Франция. Преди да започне да се занимава в рали спорт той е бил гимнастик, но обръща вниманието си към "бензина" през 1995 година. През 1997-ма той прави дебюта си зад волана на Пежо 106. Година по-късно - 1998-ма - Льоб започва да кара във френския шампионат, и по-специално в Ситроен Саксо Трофи, като още следващата 1999 година го печели.

Изображение
Начало - ранните години на Себастиан Льоб в ралитата, когато кара по-старата версия на Саксо Кит Кар!

Заради този успех той е забелязан от тогавашния шеф на Ситроен Спорт (а в последствие и "наставник" на Льоб) Ги Фреклен. С помощта на Френската Автомобилна Федерация (както сега тя помага на Себастиан Ожие) Льоб прави своя дебют в Световния рали шампионат на Рали Каталуния '99.
През следващите два сезона французинът взима участие в още ралита от Световния рали шампионат, като главно кара Ситроен Саксо, но също и Тойота Корола WRC през 2000 година.

Изображение
Себастиан Льоб по време на Рали Сан Ремо '00, където завършва на девето място!

Освен това, Льоб кара и в родния си шампионат зад воланите както на Рено Меган, така и на Ситроен Ксара Кит Кар.

Изображение

Изображение

През 2001 година Льоб получава шанса да кара в едно рали от Световния рали шампионат със заводски подготвен Ситроен Ксара WRC. Представянето му е невероятно и тoй завършва на второ място в общото класиране зад победителя Жил Панизи! Същата година Себастиан става световен шампион в младежкия Световен рали шампионат, сега известен като J-WRC. След тези успехи той получава гарантирано място в непълната програма за 2002 година на новия тогава отбор на Ситроен.

Изображение
Себастиан Льоб/Даниел Елена по време на Рали Финландия '01, когато се състезават със Ситроен Саксо Кит Кар в J-WRC!

Себастиан Льоб/Даниел Елена печелят своето първо световно рали още на първия старт за 2002-ра - Рали Монте Карло! По-късно обаче срещу тях е подадена контестация, защото са сменяли гуми на непозволено място, заради което са наказани с 2 минути и тяхната преднина от 45 секунди пред втория Томи Макинен с стопена до минута и 15 секунди зад финландеца.

Изображение

Изображение
Второ рали с Ксара WRC и първа победа в Световния рали шампионат за Льоб/Елена, която след това им е отнета!

По-късно през годината идва и истински първият успех за екипажа - победа на Рали Германия '02!

Изображение
Истинската първа победа за Льоб/Елена идва в Германия!

През следващата 2003 година отборът на Ситроен е вече с пълна програма в Световния рали шампионат, а водещ пилот на тима е Себастиан Льоб, който има за съотборници легендите Карлос Сайнц и Колин Макрей. Французинът спечелва три ралита за сезона ("Монте Карло", "Германия" и "Сан Ремо"), завърша три пъти втори ("Австралия", "Каталуния" и "Великобритания") и записва още няколко успешни финиширания, носещи му точки за шампионата на пилотите. Въпреки това обаче в края на годината той остава на само една точка зад шампиона Петър Солберг!

Изображение
Льоб/Елена се приземяват на известния скок на отсечката Оунинпохия, част от Рали Финландия, където през 2003-та завършват пети!

През следващата 2004 година Льоб най-накрая става световен шампион! След победи в общо шест ралита ("Монте Карло", "Швеция", "Кипър", "Турция", "Германия" и "Австралия"), както и след шест втори места ("Акрополис", "Аржентина", "Япония", "Великобритания", "Корсика" и "Сардиния") той е безапелационен и побеждава втория Петър Солберг с цели 36 точки преднина! Едно лично постижение от 2004 година е победата на Льоб в Рали Швеция, с която той става единственият нескадинавец, който е печелил ралито (и до този момент)! Друго постижение е изравняването на рекорда на сънародника му Дидие Ориол (световен шампион за 1994-та), който през 1992 година също печели шест ралита в един сезон!

Изображение
С годините, Льоб се превръща от изцяло асфалтов специалист до непобедим пилот на всякакви настилки - първо място на Рали Кипър '04!

Годината 2005-та е най-доминираната за Льоб! В нея той печели цели десет ралита ("Монте Карло", "Нова Зеландия", "Сардиния", "Кипър", "Турция", "Акрополис", "Аржентина", "Германия", "Корсика" и "Каталуния"), като шест от тях (от "Нова Зеландия" до "Аржентина" включително) са последователни! С постижението си от десет спечелени ралита в годината, Себастиан Льоб става пилотът с най-много първи места за един сезон!
Друг рекорд от 2005 година, който няма аналог преди това, е невероятният му успех на Рали Корсика, когато Льоб става първи във всички отсечки, дори и в шейкдауна! Това е прецедент в ралитата! Още по-интересното е, че той подобрява и абсолютни всички рекорди по отсечките!

Изображение
Льоб/Елена са просто непобедими на Рали Корсика '05!

През 2006, за да се съсредоточи в развитието на новия C4 WRC, отборът на Ситроен прекратява участието си в Световния рали шампионат, като остава, макар и "зад завесите", като помощник на частния отбор Кронос Рейсинг, за който Льоб кара същата година, и който ще използва Ксарите на Ситроен. Въпреки че е в частен отбор, същата година Льоб печели още осем ралита ("Мексико", "Каталуния", "Корсика", "Аржентина", "Сардиния", "Германия", "Япония" и "Кипър"), като от първата до петата победа са поредни!
Преди Рали Турция обаче Льоб пада от своето колело, с което поддържа форма близо до дома си, в следствие на което си счупва ръката и изпуска цели три ралита - "Турция", "Австралия" и "Нова Зеландия". Това сериозно застрашава титлата му, защото най-големият му съперник Маркус Грьонхолм до този момент има четири победи, три втори, две трети и едно осмо място. Без Себастиан Льоб обаче работата на Грьонхолм е само да печели ралита - не много лесна, но не и много трудна за изпълнение! На Рали Австралия обаче Грьонхолм минава през таван, с което изпуска сигурната победа, като завършва пети! Въпреки че побеждава по-рано в Турция, а след това и в Нова Зеландия и Великобритания, Грьонхолм остава на само една точка за Льоб, който става световен шампион за трети пореден път.

Изображение
Трета поредна победа за годината - Рали Корсика '06 -, както и трета поредна шампионска титла, дошка в края на сезона!

През 2007 година заводският отбор на Ситроен е отново налице, но с новия модел на Ситроен - C4 WRC. Сезон '07 за Ситроен започва, както свърша този за Ланча през 1985 година - двойна победа (Льоб/Елена и Сордо/Марти) още на дебюта на колата на Рали Монте Карло! Льоб печели още седем ралита през годината ("Мексико", "Португалия", "Аржентина", "Германия", "Каталуния", "Корсика" и "Ирландия"). Въпреки всичко обаче, работата му да задържи втория Маркус Грьонхолм изобщо не е лесна. Финландецът има пет победи, но отново сам решава съдбата си - отпадания в Япония и Ирландия (Льоб също отпада в Япония) решават крайния изход в шампионата за 2007 година - първи Себастиан Льоб, който изравнява рекорда на Томи Макинен от четири поредни световни титли, а второто място остава за "пенсиониращия" след края на последното рали за годината Маркус Грьонхолм (само на 4 точки по-назад).

Изображение
Второто поредно отпадане на Маркус (на Рали Ирландия) "връчва" титлата на Льоб/Елена за четвърти пореден път!

През тази (2008) година Льоб има вече пет победи ("Монте Карло", "Мексико", "Аржентина", "Сардиния" и "Акрополис), но въпреки това е на второ място (56т) зад постоянния в представянията си през този сезон Мико Хирвонен (59т).

Изображение
Себастиан Льоб/Даниел Елена вървяха първи след СЕ11 Схуна на Рали Йордания '08, докато...

Изображение
...на прехода за СЕ12 Баптисм Сайт 1 не се удариха с бързащия за СЕ11 пилот Конрад Раутенбах!

Изображение
Другите разочаровани след нелепия сблъсък Конрад Раутенбах/Дейвид Синиър!

В момента Световният рали шампионат е в почивка, която ще бъде "прекъсната" от Рали Финландия, започващо на 31 Юли! Следват най-силните три ралита на Льоб от втората част на шампионата - асфалтовите "Германия", "Корсика" и "Каталуния" -, както и още три макадамови състезания (като изключим споменатото вече Рали Финландия): "Нова Зеландия", "Япония" и "Великобритания"...

ВИДЕО: http://demand.global-mix.net/?o=gmuk-n.one-vod/WRC0567.wmv&.wvx= (отваря се с Windows Media Player)
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Сря Юли 09, 2008 09:59

Само за информация: Себастиан Льоб спечели гласуването за най-велик пилот в сайта на wrc.com сред всички 14 "участници" :D
Тук са резултатите (цифрите са броя на хората, главували за съответния пилот):

1. Себастиан Льоб: 34,772 (36.7%)
2. Колин Макрей: 28,797 (30.4%)
3. Валтер Рьол: 11,521 (12.16%)
4. Томи Макинен: 4,560 (4.81%)
5. Маркус Грьонхолм: 3,121 (3.29%)
6. Юха Канкунен: 2,946
7. Хенри Тойвонен: 2,430
8. Ричард Бърнс: 1,896
9. Карлос Сайнц: 1,502
10. Ари Ватанен: 1,128
11. Марку Ален: 616
12. Мики Биазон: 554
13. Дидие Ориол: 436
14. Бьорн Валдегард: 418
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот Rally_Eon » Сря Юли 09, 2008 10:34

Две мнения по въпроса няма, определено Себастиен е най-резултатния пилот от всички световни шампиони. Той практически е безгрешен, незнам какво яде и какво пие ама искам и аз :mrgreen: . Не е най атрактивния но явно това е ключа, то е и логично за да успяваш в този труден и рискован спорт където едно камъче може да обарне каруцата особенно при високите скорости който се вдигат и пътищата и условията в които се кара трябва да го даваш по полека (не е най-точната дума но нека така да го нареча). Е предполагам че и не всеки може да се концентрира колкото него.
Изображение
Аватар
Rally_Eon
 
Мнения: 234
Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 20:43
Местоположение: Видин/Варна
Име: Радослав Велков

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Сря Юли 09, 2008 11:45

За съжаление обаче не можем да сравним пилотите онлайн, както се казва :lol:, защото са се състезавали през различни години (дори епохи, бих казал) с различни коли, по различни правила и т.н. Всичко е много комплексно - от това кой е най-известен до това кой какво е постигнал (когато се е състезавал и е бил на върха на кариерата си).
Сигурен съм, че хората, които не се занимават с рали спорт, не може да не са чували за Колин Макрей - за мен той е най-известният от всички (разбира се сред обществото [защото ние и другите си ги знаем :D ....или пък някои не ги знаят :roll: :roll: ]). Льоб пък има най-много рекорди (като това не му е цел номер 1 :D, но просто ги е постигнал). Валдегард е първият световен шампион на практика. Валтер Рьол е първият двукратен шампион, Мики Биазон е първият двукратен шампион, но с две последователни титли. Юха Канкунен е първият (отначало) трикратен, а в последствие четирикратен световен шампион. Макинен пък има четири последователни титли и т.н. и т.н :D Льоб обаче го е нямало, когато те са карали, а и тях ги "няма", когато той кара.
В този ред не мисли, според мен обективно не може да се каже кой е най-великият пилот на всички времена! Всеки е бил велик с нещо (и така ще си остане) за неговото си време. И все пак обаче пилотът, постигнал най-много неща за най-кратко време, е Себастиан Льоб - мисля, че за това две мнения няма! 41 победи от 2002 година дотук, 4 поредни световни титли, първо каране на Ксара WRC - 2-ро място на рали от Световния рали шампионат (Рали Сан Ремо '01); той държи и рекордът, който до 2005-та никой не е поставял - победител във всички отсечки на дадено рали (дори и на шейкдауна), а на всичкото отгоре на абсолютно всички тези етапи той е подобрил и най-добрите постижения, направени през годините. Това мисля, че е наистина безапелационно доказателство за таланта и професионализма на този човек (робот :mrgreen:). Спирам да говоря, че се отплеснах в пристрастията си :lol: :lol:
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот BradurS » Сря Юли 09, 2008 12:31

Мисля че информацията в темата е доста ценна, затова е хуваво да бъде сложена във ВАЖНИ.
Honda - The Power Of Dreams
Аватар
BradurS
 
Мнения: 2958
Регистриран на: Вто Авг 09, 2005 15:23
Местоположение: Севлиево, В. Търново
Име: Ивайло Христов

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот Rally_Eon » Сря Юли 09, 2008 16:27

beta_racing написа:...И все пак обаче пилотът, постигнал най-много неща за най-кратко време, е Себастиан Льоб - мисля, че за това две мнения няма!...

Да точно това имах в предвид с "две мнения по въпроса няма", че са факт постиженията му и са най-много на брой. Разбира се както сам каза в този сложен (спорт в който комплекса от фактори предпоставя много на брой вероятности и събития, било то с колко силни други пилоти ще се бориш, отбор, кола и т.н.) спорт е невъзможно да определиш най-добрия, защото това е относително. Но все пак ясно се вижда кой какви възможности има. Аз лично съм фен на всички пилоти споменати в тази тема. Е имам си и фаворити сред тях но това е друг въпрос. Всеки от тях е уникален посвоему което е и хубавото.
Изображение
Аватар
Rally_Eon
 
Мнения: 234
Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 20:43
Местоположение: Видин/Варна
Име: Радослав Велков

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот danon » Сря Юли 09, 2008 17:24

beta_racing - поздравления за тази исторически безценна тема!

Нека бъде закачена, като "Библията На Рали Спорта" в сайта, за да може всеки да я изучава, чете и препрочита и да не се загуби във времето.
Аватар
danon
 
Мнения: 140
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 03:22
Местоположение: София

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот Astra_26 » Сря Юли 09, 2008 17:29

С голям интерес следих тази тема, а ето че вече има и резултат от класацията. Харесва ми подредбата, съжалявам само, че Сайнц и Ориол са назад, но като се змисля и Ватанен, Биазион..., не случайно темата е най-великите пилоти :D . Всички са уникални. beta_racing, благодарим ти за труда, който си положил.
Изображение Ivan Ivanov Rh A+
____vromos.bg____
Аватар
Astra_26
 
Мнения: 717
Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 00:30
Местоположение: Бургас skype: astra_26 0877838227
Име: Иван Иванов

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Сря Юли 09, 2008 19:10

Chavo написа:Обективно според мен, за да се определи кой е най-великия трябва да се позовем на фактите. Който има най-много титли и най-много победи той би трябвало да се определи за най-велик. Друг е въпроса че лично аз не гледам точно така на нещата.
Аз харесвам Колин Макрей, Маркус Грьонхолм и Крис Аткинсън. За мен Макрей и Грьонхолм не са по-слаби пилоти от Льоб,Макинен и Канкунен , въпреки че нямат техните титли. Същото важи и за Карлос Сайнц.
Иначе Колин Макрей е най-популярният пилот , без съмнение. Него го знаят всички.
За тези класации много голямо значение има и в какъв период са правени, защото практиката е показала че този който е актуален в даден момент, винаги има голямо предимство в някаква подобна класация, защото впечатленията на хората за него са на преден план.
В този смисъл съмнявам се че ако такава класация се направи пак след 5 години или след 10 Льоб пак ще е на първо място, не че не го заслужава, но съм убеден че подреждането ще е друго.

Това, което казах и аз, само че по друг начин - напълно подкрепям :wink:

Иначе и аз ви благодаря, че сте следели темата и се радвам, че оценявате това, което направих! На мен чесно казано ми достави голямо удоволствие :)
В бъдеще, при повечко свободно време, мога да пиша и за други пилоти, които не бяха споменати тук, но които според мен заслужават също - Мишел Мутон, Хану Микола, Тимо Салонен, Стиг Бломквист (и други) от по-старите, както и Армин Шварц, Тони Гардемайстер, Петър Солберг (и други) от по-младите :)
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот ifcho » Сря Юли 09, 2008 20:40

супер е :)
Peugeot's technical sophistication and competitive success confirm my belief that the automobile's progress began with and remains the fruit of sports competition' Enzo Ferrari
Аватар
ifcho
 
Мнения: 309
Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 18:07
Име: Ivailo Ivanov

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот rally_m » Сря Юли 09, 2008 21:50

Поздравления и от мен :) Никаде другаде неможеш да намериш тази информация в такъв вид и така представен.Най-вече че е и преведена на български. :D Че английския ми.... :oops: :lol: :lol: :lol:
Аватар
rally_m
 
Мнения: 528
Регистриран на: Съб Апр 16, 2005 18:15
Местоположение: Шумен
Име: Бойко Стойчев

ПредишнаСледваща

Назад към Световен рали шампионат

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта

cron