Най-великите пилоти!

Дискусия за Световния рали шампионат

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот lancia_hf » Вто Юли 01, 2008 11:53

...
Последна промяна lancia_hf на Сря Ное 05, 2008 18:58, променена общо 1 път
lancia_hf
 
Мнения: 572
Регистриран на: Съб Юни 23, 2007 16:27
Име: Валентин Георгиев

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот Chavo » Вто Юли 01, 2008 12:48

Съжалявам че пак ще пиша по странични неща, но съм длъжен да се защитя.
Не е работа да се пише кой кого позйнава и т.н. , но самият човек който обръща внимание на това-Дамян , казва кой познава и т.н. , не аз.
Аз написах че имам филма , не за да се хваля, а защото си мислех че евентуално ще е от полза, но явно това дразни някого.
Написах че темата е хубава, но някои от коментарите според мен са излишни. Иначе има представяне на пилоти от миналото с безпристрастни факти и точно това е хубавото на темата. Това е , може да ми изтриете мнението след като е прочетено, но трябваше да напиша това.
Chavo
 
Мнения: 270
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 16:20
Име: няма такова

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Вто Юли 01, 2008 14:24

Значи може би аз не съм те разбрал какво точно си искал да кажеш с това, че имаш филма, но съм сигурен, че и ти не си ме разбрал какво имам предвид с това, че аз познавам еди кой си...както и да е...пускам фактите за Карлос Сайнц след малко!

Между другото, не разбрах и още нещо: кои неща са излишни? :roll:
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Вто Юли 01, 2008 14:50

Най-великите пилоти, номер 8 - Карлос Сайнц
Изображение

Карлос Сайнц е роден на 12 Април 1962 година в Мадрид. Макар в юношеството да е бил играч по скуош на национално ниво, а след това да е бил на проби в Реал Мадрид, Сайнц избира ралитата като свое призвание!

Испанецът започва да се състезава през 1980 година, а като цяло неговата кариера се простира в 18 сезона и 196 ралита в Световния рали шампионат, като едва ли ще се забрави първата му световна етапна победа - това се случва на Рали Португалия '87 и то на СЕ1 Ещорил! Тогава Сайнц е на 24 години и кара с Форд Сиера Косуърт! Въпреки добрия си старт обаче той отпада от ралито, но по-късно същата година завършва 7-ми на Рали Корсика и 8-ми на РАК Рали, като по този начин печели 7 точки и 35-тото място при пилотите за 1987 година.
През следващата 1988 година Сайнц завършва 11-ти в крайното годишно класиране на Световния рали шампионат.

Изображение
Карлос Сайнц/Луис Моя по време на Рали Корсика '88!

За сезон '89 той се мести при Тойота Тийм Европа! Същата година Сайнц се качва три пъти на подуима, което е само намек за това какво следва през идната 1990-та! Първата победа на Сайнц идва на Рали Акрополис '90, като същата година след нея последват още три - на Рали Нова Зеландия, Рали 1000 езера и РАК Рали - след които и световната титла за 1990 година! Освен това, че е първи за годината, Сайнц прави едно невероятно постижение - той е първият нескандинавец, който някога печели финландското Рали 1000 езера!

Изображение
Карлос Сайнц/Луис Моя по време на последното рали от сезон '90 - Ломбард РАК Рали!

През следващата 1991 година последват още пет победи ("Монте Карло", "Португалия", "Корсика", "Нова Зеландия" и "Аржентина"), но титлата му се изплъзва за много малко!

Изображение
Карлос Сайнц/Луис Моя по етапите на победното за тях Рали Корсика '91!

Въпреки разочарованието си от 1991-ва, през следващата 1992-ра, когато е зад волана на новата Селика Турбо 4WD, испанецът печели още четири пъти ("Сафари", "Нова Заландия", родното "Каталуния" и "РАК"), които този път са достатъчни за втората му световна титла!

Изображение
Въпреки, че през 1992 година Сайнц/Моя завършват 4-ти на Рали Корсика (зад окупиралите от 1-во до 3-то място французи Ориол, Делкур и Бугалски) испанецът печели шампионата със само 10 точки разлика пред Юха Канкунен!

През 1993 година Сайнц напуска отбора на Тойота, като се присъединява към частния отбор на Jolly Club, състезаващи се с последната еволюция на Ланча Делта - HF Интеграле. На фона на трите сезона преди това ('90, '91 и '92) този не е никак успешен - испанският екип завършва на петото място, което дели с шотландеца Колин Макрей.

Изображение
Разочароващ сезон '93 за Сайнц/Моя!

През 1994 и 1995 година Карлос Сайнц кара за отбора на Субару, където негов съотборник е Колин Макрей, с който той ще се "срещне" отново във Форд и Ситроен. През първата година от договора му със Субару Сайнц печели Рали Акрополис, но въпреки от тази единствена победа испанецът е много постоянен в шампионата и завършва втори за годината на само 17 точки зад шампиона Дидие Ориол. През 1995 година Сайнц печели три ралита ("Монте Карло", "Португалия" и "Каталуния"), но отново завършва втори за годината - този път зад Колин Макрей!

Изображение
Карлос Сайнц/Луис Моя - първи на "Монте Карло" '95, но отново втори в края на годината!

След двугодишен "престой" в Субару, Сайнц се мести във Форд също за две години, където през 1996-та кара Ескорт Косуърт Група А(8), а през 1997-ма - Ескорт WRC. С Форд, Карлос има общо три победи - Рали Индонезия '96 и '97, както и Рали Акрополис '97. И през 1996-та, и през 1997 година Сайнц завършва шампионата на трето място.

Изображение
Сайнц/Моя по време на Рали Финландия '96 - едно от трите ралита, в които той отпадна през сезона!

В началото на 1998 година Сайнц се връща в Тойота, където две години кара с новата (за сезон '98) Корола WRC. 1998-ма е годината, която доказва, че в рали спорта нищо не е решено до самия край на всяко състезание! Битката между Карлос Сайнц и Томи Макинен е жестока! Въпреки, че Томи Макинен печели цели пет ралита, а Карлос Сайнц - две ("Монте Карло" и "Нова Зеландия") всичко се решава на последния кръг РАК Рали във Великобритания! Томи Макинен отпада, а на Карлос Сайнц му трябва само да завърши, когато в последния етап се случва нещо наистина невероятно - само на 500 метра преди финала на ралито моторът на колата се счупва, като по този начин Томи Макинен става шампион за трети пореден път! По време на интервю, което той дава на летището (дори е заснето) му се обаждат и му казват, че е станал шампион! Драмата е невероятна, а нервите на Моя не издържат и той хвърля каската си в задното стъкло на колата...

Изображение
Драма за Сайнц/Моя на само 500 метра преди тяхната евентуална трета световна титла!!!

През идната 1999 година Карлос Сайнц не побеждава в нито едно рали и завърша сезона на пето място. Когато Тойота се отказват от по-нататъшно участие в Световния рали шампионат Сайнц и Моя се местят в другия си стар отбор Форд, където се състезават с по-новия модел Фокус WRC. Във Форд, Сайнц печели само два пъти за три години - на Рали Кипър '00 и на Рали Аржентина '02, като завършва трети през сезони '00 и '02 и шести през сезон '01.

Изображение
Карлос Сайнц не можа да стигне по-напред от третото място с Форд (както с Ескорт, така и с Фокус), а през 2001 година дори остана 6-ти сред пилотите - най-лош резултат от 1989 година до този момент!

След тригодишния си договор с Форд, Сайнц се мести в Ситроен, където записва още две победи - на Рали Турция '03 и Рали Аржентина '04, последната от които е неговата 26-та в кариерата, която го превръща в най-успешния до онзи момент пилот на всички времена!

Разбира се, всички рекорди се правят, за да бъдат подобрени, както се случва и с този на Сайнц, но въпреки всичко все пак за малко Ел Матадор, както е известен, е притежател на "приза" най-великият пилот на всички времена!

В края на 2004 година Сайнц прекратява активната си спортна кариера с голямо шоу в центъра на Мадрид! През 2005 година обаче, заради лошото представяне на белгиеца Франсоа Дювал, Сайнц е повикан от отбора на Ситроен за още две ралита - "Турция" и "Акрополис". Макар и вече поизлязал от форма той финишира и двете състезания, и то на 4-то (в Турция) и 3-то (в Гърция) място!

През 2006 и 2007 година Сайнц участва в Рали Дакар зад волана на Фолксваген. За кратко време той става и вицепрезидент, но всъщност не с особени успехи, на футболния отбор, за който той вече е тренирал, - Реал Мадрид!
През 2008 година Карлос Сайнц с навигатор Мишел Пери печелят Рали Централна Европа зад волана на Фолксваген Рейс Туарег 2.

Изображение
Карлос Сайнц/Мишел Пери по време на Рали Централна Европа '08 - последната победа на Сайнц до този момент!

ВИДЕО: http://demand.global-mix.net/?o=gmuk-n.one-vod/WRC0563.wmv&.wvx= (отваря се с Windows Media Player)
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот dreams_for_rally » Вто Юли 01, 2008 15:35

Много интересна тема, браво на Дамянски за инциативата :D
Някой можели да ми каже от къде да сваля въпросният филм? Благодаря предварително :wink:
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
dreams_for_rally
 
Мнения: 280
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 11:41
Име: Поля Павлова

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Вто Юли 01, 2008 18:02

Най-великите пилоти, номер 9 - Дидие Ориол!
Изображение

Допреди Себастиан Льоб, най-успешният френски пилот е Дидие Ориол, който става и първият французин, печелил световната титла (през 1994 година)!

Дидие Ориол е роден в Монпелие на 18 Август 1958 година. Първоначално той работи като шофьор на линейка (вероятно доста бърз), а от 1984 година започва да се състезава. По време своята кариера в Световния рали шампионат, Ориол кара за доста отбори - Остин Роувър, Форд, Ланча, Тойота, Субару, Мицубиши, Сеат, Пежо и Шкода. Титлата от 1994 година е спечелена зад волана на Тойота Селика Турбо 4WD, а в партньорство той е със сънародника си Бернард Очели.

Първата победа на Дидие Ориол в Световния рали шампионат идва само четири години след дебюта му - това е домашното Рали Корсика '88, когато кара Форд Сиера RS Косуърт. През годините "Корсика" се очертава като любимото му състезание, защото там той побеждава цели шест пъти!

Изображение
Още в ранните години на кариерата им Дидие Ориол/Бернард Очели са непобедими на домашната земя на о.Корсика!

През 1989-та и 1990-та той кара за Ланча, като и в двете години печели отново състезанието! През 1990 година Ориол побеждава още на Рали Монте Карло и на Рали Сан Ремо!

Изображение
Трета победа за Ориол/Очели на Рали Корсика ('90)!

През 1992 година Ориол кара с последната еволюция на Ланча Делта - HF Интеграле и спечелва шест ралита само за един сезон - "Монте Карло", "Корсика", "Акрополис", "Аржентина", "Финландия" и "Австралия"! Този рекорд се задържа чак до 2005 година, когато Себастиан Лоьб спечели 10 ралита в един сезон, от които 6 - поредни! На Рали Каталуния '92 Ориол завършва 10-ти, а на всички други осем кръга отпада! Това е причинита, поради която (въпреки, че спечелва цели шест ралита) не успява да спечели и Световната титла.

Изображение
Рали Монте Карло '92 - Дидие Ориол/Бернард Очели започват "похода" към рекорда от брой ралита, спечелени за сезон!

През 1993 година Ориол подписва договор с отбора на Тойота, но същата година, зад волана на Селика Турбо 4WD, спечела само една победа - Рали Монте Карло - и завършва трети в крайното годишно класиране на пилотите зад шампиона Юха Канкунен и втория Франсоа Делкур.

Изображение
Втора поредна и общо трета победа за Дидие Ориол/Бернард Очели на митичното Рали Монте Карло ('93)!

На следващата 1994-та обаче той печели Рали Корсика, Рали Аржентина и Рали Сан Ремо! След още няколко добри резултати в другите ралита (второ място на "Португалия" и "1000 езера", трето на "Сафари", пето на "Нова Зеландия" и шесто на "РАК") Дидие Ориол и Бернард Очели стават първите френски световни шампиони по рали!

Изображение
Въпреки разочароващия старт на Рали Монте Карло '94, 11 месеца по-късно Ориол и Очели ще вдигнат шампионските купи!

След като през следващата 1995 година Ориол отново печели Рали Корсика, Тойота са изключени от първенството както за 1995-та, така и за цялата 1996 година, заради измамата, открита в турбокомпресорите на колите!

Изображение
Последната шеста победа за Дидие Ориол/Бернард Очели на Рали Корсика ('95)!

Изображение
Схемата, обясняваща как точно от Тойота са заобикаляли правилата на ФИА!

Общият брой ралита от Световния рали шампионат, в които Ориол е участвал е 152, от които той е спечелил 20, а 53 пъти се е качвал на подиума! Спортната му кариера все още не е свършила! Ориол продължава да се състезава, но само в някои ралита. Въпреки това той неколкократно се е качвал на подиумите!

Изображение
1997 година - Рали Монте Карло!

Изображение
1997 година - Рали Сан Ремо!

Изображение
1998 година - Рали Монте Карло!

Изображение
1999 - Рали Монте Карло!

Изображение
2000 година - РАК Рали!

Изображение
2001 година - Рали Каталуния!

Изображение
2003 година - Рали Монте Карло!

Изображение
2003 - Рали Германия!

ВИДЕО: http://demand.global-mix.net/?o=gmuk-n.one-vod/WRC0557.wmv&.wvx= (отваря се с Windows Media Player)
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот Rally_Eon » Вто Юли 01, 2008 19:02

Няма как да не напиша някоя и друга дума за Карлос Сайнц (по точно моите лични впечатления за него). Заради стила си на каране моя най-голям любимец е Колин, но трябва да си призная че Сайнц заема твърдо второто място в моята класация. Той за мен е един удивителен пилот (не само че сме родени на една и съща дата 12 април :D :) ) заради многото спечелени ралита ( е както каза и Дамян рекордите са за да се подобряват) заради това че винаги е карал за победа и страшно много пъти се е качвал на подиума и само мал шансът го е разделял с 3-та и 4-та титла ( е да вярно то това се отнася и за други пилоти) заради огромното си желание да е победител. Силно концентриран и постоянен пилот.
Изображение
Аватар
Rally_Eon
 
Мнения: 234
Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 20:43
Местоположение: Видин/Варна
Име: Радослав Велков

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот madGRaF » Вто Юли 01, 2008 23:25

Едно уточнение през 1998 на РАК рали, когато Сайнц отпадна не той а Луис Моя разби задното стъкло на Королата с каска :wink:
Изображение
Аватар
madGRaF
 
Мнения: 288
Регистриран на: Нед Май 01, 2005 14:52
Местоположение: Велико Търново
Име: Пламен Илиев

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот SGCasper » Сря Юли 02, 2008 01:27

Темата наистина е много добра, не съм чак до там отдаден на спорта и незнам много за за пилотите, с изключение на някой, но това е много добра тема и благодаря на Дамян че се е захванал да превежда, защото има много хора които се бият в гардите че са големи ралиджии, ама както спомена някой за тях рали си е повод да се излезне и да се наяде и напие на поляната под бора.

Мисля че темата трябва да е заключена, само може да се пусне една анкета може и поименна за да се види все пак кой какви предпочетания има но до там без коментари и прочие.

Колкото до това Анри, незнаем дали не е допусната и правописна грешка, и дали човека до толкова запознат с Личноста и дали това не е паразитно запомнено грешно име, защото и аз и много хора като по малки запомним нещо грешно и после.

Аз съм си фен на всички пилоти, все пак всеки един по себеси има някво послание от към каране и изява.

Колкото до тва кой имал конкуренция и кой не не мисля че е справедливо да се коментира, поради факта че става вапрос за световна сцена а не за регионална купа в която кара някой звезда, и кой определя конкуренцията, не са ли самите пилоти, и това че има един гениален незначе че трябва да има 2-3 и повече за да има конкуренция.
Аватар
SGCasper
 
Мнения: 506
Регистриран на: Сря Фев 22, 2006 12:38
Местоположение: plovdiv
Име: Stoyan Genov

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Сря Юли 02, 2008 02:18

madGRaF написа:Едно уточнение през 1998 на РАК рали, когато Сайнц отпадна не той а Луис Моя разби задното стъкло на Королата с каска :wink:

Да, така е, ще оправя грешката! :)
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот andrey kokalov » Сря Юли 02, 2008 13:09

Хубава тема.Така всички ще разберат от къде са тръгнали Жан Тод,Малкълм Уилсън,Дейвид Ричардс и др. действащи в момента деятели на световните сцени.Информацията е синтезирана и изчерпателна.Дано в класацията да влязат и пилоти от близкото минало(някои не са между живите вече,за съжаление.........)Но според добрият почин би било чудесно да си направим такава класация и за нашите рали легенди,защото и те са много(поне според мен).Като си оставим и една врата,тъй като историята се пише и в момента.................
Нека всеки,които посещава този сайт да кара с главата,а не с краката си!
andrey kokalov
 
Мнения: 409
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 21:52
Местоположение: sofia,mladost-4
Име: andrey kokalov

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот DAKATA_RACING » Сря Юли 02, 2008 17:35

С нетърпение чакам това за Колин :) :) :)
-=RACING FOR KOSTENETZ=-
Аватар
DAKATA_RACING
 
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Мар 20, 2008 10:24
Местоположение: КОСТЕНЕЦ
Име: Йордан Копаранов

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Сря Юли 02, 2008 19:56

За Колин ще пиша утре, защото днес не ми остана време. Утре ще направя и за другия, който трябва да излезе (предполагам Макинен :roll:).
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот plm » Сря Юли 02, 2008 20:12

Щом стигна до Колин да кажа, че днес приятел ми подари диск. Купил го е на Акрополис тази година. Ако има интерес мога да направя няколко копия и на Боровец да ги дам.
Още не съм го гледал де. :)
Прикачени файлове
CM2.jpg
CM2.jpg (112.24 KiB) Прегледано 9096 пъти
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: Най-великите пилоти!

Мнениеот beta_racing » Сря Юли 02, 2008 20:25

Това ще е супер :P
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

ПредишнаСледваща

Назад към Световен рали шампионат

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта

cron