ХАНС-системата 2009

За темите, които са общи за две или повече от горните категории

ХАНС-системата 2009

Мнениеот dr.hous » Сря Ное 12, 2008 22:33

задължителна ли ще бъде системата през новият сезон конкретно за група-Х ?
dr.hous
 
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 18:30
Име: Косю Йорданов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Ogi_sh » Чет Ное 13, 2008 09:34

много се съмнявам!То за другите няма да има камоли за Хиксовете по пистите
Аватар
Ogi_sh
 
Мнения: 530
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 21:40
Местоположение: Шумен
Име: Огнян Христов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот OgyWRC » Чет Ное 13, 2008 10:18

Това е един важен въпрос, който трябва да се уточни възможно най-скоро тъй като стойността на две каски и два ханса не е за пренебрегване и не би било добре в последния момент да се налага всеки рали екипаж (било то в А, Н или Х) да трябва да вади 1000-2000 евро. Сега се сещам и за случая на Рали България, когато много екипажи имаха неочаквани „проблеми с бельото”. Ако правилата са изяснят още сега това ще улесни всички и ще се предотвратят подобни ситуации.
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот tsveti » Чет Ное 13, 2008 12:09

В интервю, Камен Михайлов тази година обяви, че ще бъде задължителна за рали шампионата от 2009г. Това означава, че независимо коя група си, трябва да имаш такава система.
За пистите и планинските няма да е задължителна или поне не от тази година.
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Kairo_SWRT » Чет Ное 13, 2008 13:10

Аз съм за ХАНС системата.Твърдо заставам зад това ,колкото се може по-бързо да навлезе,най-малкото от професионална гледна точка. :arrow: :arrow: :arrow:
Аватар
Kairo_SWRT
 
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 23:01
Име: Иван Кайраков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Kairo_SWRT » Чет Ное 13, 2008 13:16

Но като я въвеждат, да е цялостно за всички дисциплини.Да не става поетапно за различните ешалони на автомобилния спорт......Иначе пак ще се получат обърквации. :arrow: :arrow: :arrow:
Аватар
Kairo_SWRT
 
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 23:01
Име: Иван Кайраков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот txl » Чет Ное 13, 2008 14:57

Да, ако я въведат за всички дисциплини, обърквации със сигурност няма да има. Защото като няма участници и ... всички проблеми отпадат.
Аватар
txl
Администратор
 
Мнения: 1993
Регистриран на: Чет Апр 14, 2005 15:42
Местоположение: България
Име: Тодор Томов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Ogi_sh » Чет Ное 13, 2008 18:27

tsveti написа:В интервю, Камен Михайлов тази година обяви, че ще бъде задължителна за рали шампионата от 2009г. Това означава, че независимо коя група си, трябва да имаш такава система.
За пистите и планинските няма да е задължителна или поне не от тази година.

Браво бе,че то колата ми струва колкото 2 яки с две каски да не казвам по малко :wink: че и седалките май друг тип бяха
Kairo_SWRT написа:Аз съм за ХАНС системата.Твърдо заставам зад това ,колкото се може по-бързо да навлезе,най-малкото от професионална гледна точка. :arrow: :arrow: :arrow:
Участваш ли прако в някаква дисциплина и ако,с какъв автомобил?!
Аватар
Ogi_sh
 
Мнения: 530
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 21:40
Местоположение: Шумен
Име: Огнян Христов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот corsaGT » Чет Ное 13, 2008 19:55

[quote="Kairo_SWRT"]Аз съм за ХАНС системата.Твърдо заставам зад това ,колкото се може по-бързо да навлезе,най-малкото от професионална гледна точка. :arrow: :arrow: :arrow:[/quote]

и на мен ми е любопитно дали участваш в някоя от дисциплините
Blagoevgrad racing team
Аватар
corsaGT
 
Мнения: 98
Регистриран на: Чет Мар 08, 2007 19:21
Местоположение: Blagoevgrad
Име: Vencislav Ridarski

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот plm » Чет Ное 13, 2008 20:13

Как ще бъде точно ще реши фед.
Ако, за пореден път се престараят с документите на ФИА ще стане лошо.
Базов документ е
http://argent.fia.com/web/fia-public.ns ... .07.03.pdf
конкретно на стр.15.
Погледнах календара на ФИА и малко се изненадах, че освен ралитата България, Хеброс,Сливен фигурира и София. Сигурно съм пропуснал факта, че е в календара на ФИА. Ама то и от сайта никъде не се разбира какво е това рали.
http://www.rallysofia.com/2008/bg/index.php
Та, първия вариант е на тези четири ралита да е задължително екипажите да са с HANS.
Втори вариант е организаторите на тези състезания да разрешат след международните състезатели да карат екипажите, които търсят класиране само в нашия шампионат.
Подобно беше и на Златните 1987-забранената група Б беше след основната/разрешената/. Караха за шампионата на соц.страните.
Трети вариант-задължително за всички и навсякъде.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот krasio » Чет Ное 13, 2008 22:15

Според мен не е лошо да се въведе HANS-системата за всички дисциплини,но за A и N,за хобитата незнам как да го кажа :D ,ако искат и на нас сигурно няма да има хоби кар :D !Както е написал и Огито повечето коли в хобикар струват колкото две каски и две яки! :D На повечето коли нищо не отговаря на изискванията,че остана и HANS да си купуват!
Аватар
krasio
 
Мнения: 93
Регистриран на: Нед Юли 01, 2007 03:11
Местоположение: ВАРНА
Име: Красен Косев

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Kairo_SWRT » Пет Ное 14, 2008 00:26

Ми пряко не участвам,но скоро ще ми се наложи....Зная,че е голямо финансово препядствие ама няма начин...ще трябва да се съобразяваме.Изказването ми е повлияно и от разговори с хора,които дълги години са пряко в тоя спорт и които са "за" тая система.
Аватар
Kairo_SWRT
 
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 23:01
Име: Иван Кайраков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот OgyWRC » Пет Ное 14, 2008 12:07

Системата сама по себе си е хубаво нещо и е логично да се прилага във всички дисциплини и във всички класове ( е вярно, че на лададжиите са им малко по-твърди главите, но и те са хора )… това по принцип. Тук идва въпроса за ФИА и хомологациите и високите цени на тази екипировка около EUR 800 за един HANS и минимум EUR 400 за каска с копчета за HANS или общо за един рали екипаж около EUR 2500. Тази сума наистина би била пречка за много екипажи, които взимат участие в по-малък брой стартове от Рали шампионата => по 15 автомобила на рали! А щом е принципен въпроса значи и участниците в планинския и пистовия шампионат трябва да са с HANS, нали се сещате, че това би върнало от трасетата поне 70% от участниците.

Та очакваме официално становище на БФАС по въпроса и ако то е да се кара с HANS, няма да е никак зле да БФАС да помисли за варианти чрез които да помогне на състезателите, например да се договори добра отстъпка за обща поръчка или да се подпомогнат с финансиране/кредитиране … но тъй като се съмнявам в последното, мисля, че обща поръчка може и чрез „Рали Клуб България” да се пробваме да направим!
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот plm » Пет Ное 14, 2008 20:38

Предполагам на всички е ясно, че тази система е добра за състезателите. Но, припомнете си, че живеем в България и повечето сме бедни.
Я вижте, че кола, готова за състезания се продава за 8000 и няма особен интерес. Ако трябва за тази кола да се купи и HANS за 5000, и гуми, и бензин, и...става множко.
viewtopic.php?f=2&t=5290
Вижте списъка с участниците и със завършилите в тазгодишно рали
http://www.rallysofia.com/2008/img/pdf/ ... entry_list).pdf
http://www.rallysofia.com/2008/results/after06.html
Помислете как ще изглеждат тези списъци при задължителна ХАНС система.
Освен това от ФИА ПРЕПОРЪЧВАТ използването във всички дисциплини и състезания. Тази година екипажа Стратиева-Манолов караха с ХАНС, очевидно защото са убедени в предимствата и могат да си го позволят.
Всички харесваме новото, полезното, хубавото. Но, повечето не могат да си го позволят.
В Чехия също се дискутира това и нещата вървят към задължителен ХАНС в ралитата от календара на ФИА. Но, там стартират по 120 екипажа и някакво отпадане с 40 няма да промени нещата. Ще е интересно как там ще стане.

Ми пряко не участвам,но скоро ще ми се наложи....Зная,че е голямо финансово препядствие ама няма начин...ще трябва да се съобразяваме.Изказването ми е повлияно и от разговори с хора,които дълги години са пряко в тоя спорт и които са "за" тая система.

Ха.
Да разбирам ли, че с фразата "ще ми се наложи" някой ти налага? И защо не караш сега?
Друго,тези твой съветници с дълги години в този спорт НА трасетата ли са били, или ДО тях.
Я ми кажете каква е разликата между гащиризон с изтекла хомологация 2005 и с валидна хомологация? Освен в етикета и цената.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Ogi_sh » Пет Ное 14, 2008 20:58

Е ти пък!!!С толкова стаж по трасетата,не си ли забелязал еволюцията на Огъня?!Едно време колите не горяха,така както сега! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Това в рамките на базика :)
Аватар
Ogi_sh
 
Мнения: 530
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 21:40
Местоположение: Шумен
Име: Огнян Христов

Следваща

Назад към Български шампионати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта

cron