ХАНС-системата 2009

За темите, които са общи за две или повече от горните категории

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Л. Мечков » Пон Яну 05, 2009 19:29

OgyWRC написа:
tsveti написа:...
Защото аз съм сигурна, че и в момента, когато Ханс с-мата е почти факт, се подготвят автомобили, купува се оборудване, което НЕ СТАВА за Ханс-а.
...

Май точно за това иде реч!

Така е, аз за това си имам каска с подготовка за Ханс, лошото е, че седалката я купувах, когато даже не знаех какво е това Ханс......Яд ме е, че е ужасно скъпа тая система, а е супер елементарна, само за това. Иначе няма да пожаля пари да я купя, просто цената е фрапираща за две коланчета и една летва с няколко закопчалки.
Аватар
Л. Мечков
 
Мнения: 614
Регистриран на: Пет Май 02, 2008 19:42
Местоположение: Cosworthland
Име: Любомир Мечков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Ogi_sh » Пон Яну 05, 2009 19:40

Нищо сериозно и нищо конкретно по въпроса няма в тази тема!!!!!!
Искам да задам един въпрос и ако някой е на ясно нека ми отговори ясно и кратко!В Г.И. пише .... "За 2009г. Участниците в Рали/ЕРШ и Регионални купи/ задължително трябва да са обурудвани със системата "ХАНС"."... Аз си го талкувам така: Състезанията по Рали които нито са кръг от ЕРШ нито от Регионални купи, а са само кръг от Националното първенство("Стари Столици","Траянови Врата",'Вида" и "Твърдица") са освободени от системата?! Поправете ме ако не тълкувам правилно!
Прикачени файлове
hans.JPG
hans.JPG (16.13 KiB) Прегледано 10071 пъти
Аватар
Ogi_sh
 
Мнения: 530
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 21:40
Местоположение: Шумен
Име: Огнян Христов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот plm » Пон Яну 05, 2009 19:54

Л. Мечков написа:
OgyWRC написа:
tsveti написа:...
Защото аз съм сигурна, че и в момента, когато Ханс с-мата е почти факт, се подготвят автомобили, купува се оборудване, което НЕ СТАВА за Ханс-а.
...

Май точно за това иде реч!

Така е, аз за това си имам каска с подготовка за Ханс, лошото е, че седалката я купувах, когато даже не знаех какво е това Ханс......Яд ме е, че е ужасно скъпа тая система, а е супер елементарна, само за това. Иначе няма да пожаля пари да я купя, просто цената е фрапираща за две коланчета и една летва с няколко закопчалки.

Доколкото знам всички седалки с хомологация през 2008 стават и без да имат изричен стикер. Единственото условие е коланите да имат правилно насочване от седалката.
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот speedline » Пон Яну 05, 2009 20:00

Доколкото разбрах има вероятност през 2010 Ханс Системата да е по-различна от тази, която ще се използва догодина.
Аватар
speedline
 
Мнения: 1219
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 10:01
Местоположение: София/Сливен
Име: Nikolay Arnaudov

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Kairo_SWRT » Пон Яну 05, 2009 20:05

Според мен дискусията в/у тая тематрябва да протича,не дали да я има тая с-ма,а по какъв начин трябва да се въведе тя и кога.? :!: :!: :!: Така или иначе тя ще е факт след време!!!Според мен,колкото по-бързо се въведе,толкова по-добре.(Сега тук ще си навлека може би гнева на много хора).
Ама все пак говорим за сигурност и безопасност за самите екипажи. :!: :!: :!: :!: :!: :!: :arrow: :arrow: :arrow:
Повечето цивилизовани страни съответно с техните автомобилни шампионати използват "Hans" с-ма.Ние с нашия манталитет не искаме да я приемем...Все пак аз мисля,че здравето и сигурността са важни неща,още повече в такъв вид спорт.
Верно...ние сме бедна държава и въвеждането на "Hans"-а ще утежни бюджета на автомобилния ни спорт,но все пак това е за нас,за нашата сигурност та дори и за интелигентна култура в автомобилизма ни.
И тук идва деликатния момент-как да се въведе "Hans" с-мата...? :?: :?: :?: Това е в ръцете на федерацията(дано не направи пак поредната глупост).
Желателно е да се въведе поетапно във всички наши спортни автомобилни ешалони (дори и в рали-крос дисциплината) :arrow: :arrow: :arrow:
Според мен трябва да се изгради план,който да задоволява и двете страни,и да може за около година да е въведена успешно,а и да може екипажите да имат време да се сдобият с всичко необходимо за системата.
Вярно и на мен не ми се дават 800-1000 евро за тая система,ама съм принуден,все пак здравето е най-важното нещо :arrow: Никой не е застрахован :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Естествено,че въпреки слуховете за "Hans"-а има хора,които подготвят автомобили,които не са пригодени за тая с-ма.Може би с цел да се спести от личния сезонен бюджет,и да се мине м/у капките пак,(което е глупаво).
Най-правилното в случая е федерацията да се посъветва с екипажите,да черпи съвети и мнения от тях за да може да се стигне до бърз и изгоден за двете страни консенсус. :arrow: :arrow: :arrow:
И от тук на татък хубаво е екипажите подготвящи се за сезона,пред спонсорите си да включват и сумата за "Hans".Например при закупуване на автомобил или подготвянето на вече закупен такъв,с който вече е карано към неговата цена да се отпускат и пари за "Hans"-а от страна на спонсорите. :arrow: :arrow: :arrow:
Аватар
Kairo_SWRT
 
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 23:01
Име: Иван Кайраков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот plm » Пон Яну 05, 2009 20:19

speedline написа:Доколкото разбрах има вероятност през 2010 Ханс Системата да е по-различна от тази, която ще се използва догодина.

Е, даже да има такова нещо от ФИА предупреждават от рано и има "приемственост".
Оги, и аз запитах за това.
viewtopic.php?f=3&t=5743&start=120
Прикачени файлове
hans.jpg
hans.jpg (46.5 KiB) Прегледано 10023 пъти
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Л. Мечков » Пон Яну 05, 2009 20:26

plm написа:Доколкото знам всички седалки с хомологация през 2008 стават и без да имат изричен стикер. Единственото условие е коланите да имат правилно насочване от седалката.

Седалката ми е до 2012-та, нямам идея дали ще стане, за коланите видях схемата, кофти е, че гледам ХАНС на сабелт и на спарко и никъде не виждам да са хомологирани от ФИЯ, гледам в каталог на Sandtler.
Аватар
Л. Мечков
 
Мнения: 614
Регистриран на: Пет Май 02, 2008 19:42
Местоположение: Cosworthland
Име: Любомир Мечков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Ogi_sh » Пон Яну 05, 2009 20:36

Работата е ясна...отговор трудно ще даде някой извън БФАС.
Понякога си мисля...Пишат неразбираемо,пазят си резерви и си мълчат до последно за да могат да кажат най-накрая "Вие пак не сте прочели,пак не сте разбрали,пак не сте усмислили..."
Прикачени файлове
hans.JPG
hans.JPG (4.31 KiB) Прегледано 10003 пъти
Аватар
Ogi_sh
 
Мнения: 530
Регистриран на: Пет Юни 10, 2005 21:40
Местоположение: Шумен
Име: Огнян Христов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот nikicar » Пон Яну 05, 2009 21:00

Л. Мечков написа:
plm написа:Доколкото знам всички седалки с хомологация през 2008 стават и без да имат изричен стикер. Единственото условие е коланите да имат правилно насочване от седалката.

Седалката ми е до 2012-та, нямам идея дали ще стане, за коланите видях схемата, кофти е, че гледам ХАНС на сабелт и на спарко и никъде не виждам да са хомологирани от ФИЯ, гледам в каталог на Sandtler.

Любо , хомологирани са Ханс яките на SPARCO и SABELT естествено , влез в техните сайтове(по добре в каталозите им ако имаш) и ще видиш описанието .В каталога на SPARCO са обозначени и коланите , седалките , каските съвместими с Ханс яките.Ако ми напишеш модела седалка , ще ти кажа дали ти е съвместима .Независимо дали седалката на SPARCO , SABELT , OMP, LICO , MOMO и т.н. Каталозите са пред мен, не ми е никакъв проблем.
Лицензирани от FIA на Ханс яки са две фирми производителки .Едната е американска и една европейска .Китайска хомологирана от FIA поне до този момент не ми е известна .Като имам повече инфо , ще ви пиша пак.
nikicar
 
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 11:54
Местоположение: Varna
Име: Ники Стефанов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот plm » Пон Яну 05, 2009 21:20

Л. Мечков написа:
plm написа:Доколкото знам всички седалки с хомологация през 2008 стават и без да имат изричен стикер. Единственото условие е коланите да имат правилно насочване от седалката.

Седалката ми е до 2012-та, нямам идея дали ще стане, за коланите видях схемата, кофти е, че гледам ХАНС на сабелт и на спарко и никъде не виждам да са хомологирани от ФИЯ, гледам в каталог на Sandtler.

Лиценз за производство на ХАНС са закупили само Stand 21 и Шрот. Патентовали са го двама тъпи американци, защото са забелязали, че техните пилоти на техните/интересни/състезания се ...забиват челно. Патентоват го и така се започва. Но, на ралита/непозната дисциплина за американците/ процентно много са малко челните удари. Повечето са странични.
Не е трудно да се разбере къде е патентовано изобретението. Сигурен съм, че у нас не е патентовано, което означава, че може да си го произвеждаме спокойно. Остава само хомологирането от ФИА. Малко се отплеснах.. :D
И отбори от Ф1 са си хомологирали техни си,уж. Там е друго.
Малко встрани. Не търсете хомологирани китайски. Няма такива. Може да има копия на оригинали.
Все повече се ядосвам на нашата действителност. Вижте какво направиха в Чехия.
http://www.autoklub.cz/show.php?page=ac ... htm&asoc=2
http://www.autoklub.cz/acr/fasacr/bulle ... _04_08.pdf
http://www.autoklub.cz/acr/fasacr/bulle ... _guide.pdf
http://www.autoklub.cz/acr/fasacr/bulle ... ruktaz.pdf
Последното е - кратка инструкция за избор и употреба на НАНС системата.
Елементарно.
Ако има интерес мога да го преведа. Ако някой бърза мога веднага да му го прочета по телефона.
Последна промяна plm на Вто Яну 06, 2009 09:53, променена общо 1 път
plm
 
Мнения: 4137
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:20
Местоположение: София
Име: Пламен Петков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Л. Мечков » Пон Яну 05, 2009 21:31

nikicar написа:
Л. Мечков написа:
plm написа:Доколкото знам всички седалки с хомологация през 2008 стават и без да имат изричен стикер. Единственото условие е коланите да имат правилно насочване от седалката.

Седалката ми е до 2012-та, нямам идея дали ще стане, за коланите видях схемата, кофти е, че гледам ХАНС на сабелт и на спарко и никъде не виждам да са хомологирани от ФИЯ, гледам в каталог на Sandtler.

Любо , хомологирани са Ханс яките на SPARCO и SABELT естествено , влез в техните сайтове(по добре в каталозите им ако имаш) и ще видиш описанието .В каталога на SPARCO са обозначени и коланите , седалките , каските съвместими с Ханс яките.Ако ми напишеш модела седалка , ще ти кажа дали ти е съвместима .Независимо дали седалката на SPARCO , SABELT , OMP, LICO , MOMO и т.н. Каталозите са пред мен, не ми е никакъв проблем.
Лицензирани от FIA на Ханс яки са две фирми производителки .Едната е американска и една европейска .Китайска хомологирана от FIA поне до този момент не ми е известна .Като имам повече инфо , ще ви пиша пак.

Отлично знаеш, че ХАНС-са ще ми го продадеш ти :mrgreen: Седалката е ЕВО XL , нали съм малко пухкав :lol:
Принципно исках да подчертая и в другия ми пост, че винаги се допитвам до теб и досега греда не съм срещал. По тази причина и каската ми е с подготовка за ХАНС, сега остава да си ми продал и вярната седалка :D
Аватар
Л. Мечков
 
Мнения: 614
Регистриран на: Пет Май 02, 2008 19:42
Местоположение: Cosworthland
Име: Любомир Мечков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот nikicar » Пон Яну 05, 2009 21:34

Става тази седалка Любо!!Утре ще ти пиша повече инфо .
nikicar
 
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 11:54
Местоположение: Varna
Име: Ники Стефанов

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот tsveti » Вто Яну 06, 2009 00:36

Kairo_SWRT написа:И тук идва деликатния момент-как да се въведе "Hans" с-мата...? :?: :?: :?: Това е в ръцете на федерацията(дано не направи пак поредната глупост).
Желателно е да се въведе поетапно във всички наши спортни автомобилни ешалони (дори и в рали-крос дисциплината) :arrow: :arrow: :arrow:
Според мен трябва да се изгради план,който да задоволява и двете страни,и да може за около година да е въведена успешно,а и да може екипажите да имат време да се сдобият с всичко необходимо за системата.
:

Добре си го написал Кайро, но...
Някой има ли представа или нещо като план, който да задоволява и двете страни??
Не мисля.
Една година (и нещо) усилено се говори за Ханс с-мата. Идва и времето, в което тя ще бъде задължителна и чак тогава многото засегнати започват да ''пищят''. След дъжд качулка.
Колко време е необходимо за въвеждането на каквото и да е изменение? В случая Ханс-а. Тези, които ще карат рали ш-та тази година, няма за какво да мрънкат. Знаеше се преди година за това. А всички други дисциплини вече знаят за догодина какво ще им бъде нужно. Имат повече от една година да се подготвят.
Не си мислете, че мен не ме е яд, че тая Ханс яка струва толкова много... :evil: , но здравето преди всичко.

Искам да задам един въпрос и ако някой е на ясно нека ми отговори ясно и кратко!В Г.И. пише .... "За 2009г. Участниците в Рали/ЕРШ и Регионални купи/ задължително трябва да са обурудвани със системата "ХАНС"."... Аз си го талкувам така: Състезанията по Рали които нито са кръг от ЕРШ нито от Регионални купи, а са само кръг от Националното първенство("Стари Столици","Траянови Врата",'Вида" и "Твърдица") са освободени от системата?! Поправете ме ако не тълкувам правилно!


Относно въпросът ти Оги.
Участниците в Рали, тоест в целия рали ш-т + ЕРШ и Регионалните купи, тоест, състезанията които са от тях и са в нашия календар (рали БГ, Рали Виктори-София, или там както се казва и др.), което принципно се подразбира, но те са длъжни да уточнят. Това в скобите, всъщност е уточнението.
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот Kairo_SWRT » Вто Яну 06, 2009 12:09

Ами на първо време мисля,че е най-добре федерацията ни да сключи договор с фирма производител и доставчик на "Hans" с-ми,за да се улесни съответно търсенето и изграждането на такъв тип с-ма от страна на екипажите,които ще карат тоя сезон. :arrow: :arrow: :arrow:
И понеже има страшно много неоправдани пари в тая федерация,(като пари за плакати,някакви си семинари ,на които нищо съществено не се решава,а само ядене и пиене) тия пари може да се вложат в такъв тип договор-сделка с фирма отговаряща за "Hans" с-ми.Но като го казвам това искам да вметна,че това е етапна част в плана за въвеждането на "Hans"-a.
И хубаво е ако се стигне до нещо такова,федерацията на първо време да осигурява финансова отстъпка за състезателите...
Хубавото е,че ще се наложи федерацията ако е съгласна на такъв тип сделка с фирма осигуряваща "Hans",да търси спонсори и инвеститори за да я осъществи :!: :arrow: :arrow: :arrow: И от там малко от малко ще се вдигне и бюджета на федерацията и дори ще може да помага на състезателите.....
Другия план или част от плана е на "принципа на заемите" .Федерацията да си изгради някаква кредитна с-ма.....

ПП:Все пак това са мои предположения и идеи.Всеки който иска да дава мнения и съвети..... :arrow: :arrow: :arrow: Да действа сега е момента!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Аватар
Kairo_SWRT
 
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 23:01
Име: Иван Кайраков

Re: ХАНС-системата 2009

Мнениеот rossen79 » Вто Яну 06, 2009 13:14

Абе като се замисля наистина не е лошо федерецията да отпуска някакви кредитчета за екипировка на по малките клубове например или тя да ги екипира под формата на някакъв кредит,така ще се избегнат недоразуменията по прегледите защото примерно екипът,каската,седалката ,системата ХАНС ще са закупени от нея.Друг е въпроса дали нашата бедна федерацийка ще иска да се лиши от последните си парички за някой фамозен банкет за да подпомогне някой по беден пилот под формата на кредит.
Не съм запознат дали някаде по света има подобна практика но дори и да няма ние ще сме първите.
Аватар
rossen79
 
Мнения: 203
Регистриран на: Съб Авг 05, 2006 22:36
Местоположение: plovdiv
Име: Росен Маджуров

ПредишнаСледваща

Назад към Български шампионати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта

cron