Новият сайт на БФАС

Дискусия за Българския Рали Шампионат

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот xsmind » Сря Мар 21, 2012 17:23

golf_1 написа:Защо ли съм виждал доста хубави снимки,и хора с доста хубави апарати,не ми се спори,едва ли някой ще се обиди ако си види снимката на сайта,по скоро трябва да се изкефи,ако ще и на Мичкин Ладата да е,ама да е българско поне...

Ако я сложат без негово знание, без да му пише името, и без заплащане, най-вероятно ще се обиди. Всъщност Любо действа много коректно, като преди да сложи конкретна снимка пита нейния автор. В момента е сложил с каквото разполага.

И на мен не ми харесва, че горната снимка не е българска, но пък P.Solberg е абсолютно прав, че все ще се намери някой да помрънка кой точно е на снимката, имам опит вече.
xsmind
 
Мнения: 114
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 16:57
Име: Георги Павлов

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот beta_racing » Сря Мар 21, 2012 17:51

Първо: хората, чиито снимки са ползвани без позволение, имат пълното право да "мрънкат", както биха се изразили тези, които са ползвали снимката без разрешение. Това се случи наскоро с един плакат/календар, направен в Сливен (не помня кой го беше направил). При всички положения този, който ползва дадена снимка, поне трябва да попита собственика........мисля, че това е морално.

Второ: Тихомире, ти така като голям критик в последно време, защо не се захванеш и не направиш нещо от снимките във форума........за спорта! Признавам си, че не съм гледал тези за авто крос или рали крос, така че не знам какви са и с какво качество са. Факт е, че резолюцията им не е много голяма, както каза Владо, но пък тази на банера е 980х300 и ако не всички снимки от форума, то повечето съм сигурен, че ще са по-широки от 980 пиксела.
Направи няколко варианта - ако изобщо можеш да направиш няколко, тъй като не само снимката трябва да е качествена, а и да изглежда добре в този правоъгълник (980х300) - и после ги пусни тук да ги обсъдим и да харесаме някоя...или пък ги пусни на федерацията или на Дренски.

И последно - не мисля, че на федерацията й е работа да рови по форуми или други сайтове за снимки, които да сложи на страницата си безплатно :roll: Има други и далеч по-професионални начини (ако предложения от теб може да се нарече "професионален"), за да си набави снимки.

P.Solberg написа:Тишо, стига си се заяждал. Снимките от галерията не стават, поради простата причина, че са с ниска резолюция. След това, а ако се вземат от тук, някой може да ревне, защо са му взели снимката без да го питат. После, като сложат снимка от въпросната дисциплина - ама защо сложихте този, а не онзи. За пореден път се убеждавам, че българина по никакъв повод няма да е доволен - все нещо ще му пречи. Жалко, че тази черта е толкова определяща за ситуацията, в която се намираме и от която надали скоро ще се измъкнем.
Абсолютно съм съгласен!


Пак казвам - заради една снимка има вече 2 страници с тъпи "спорове".
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот shakedown » Чет Мар 22, 2012 00:12

Я да се включа и аз :) На мен също ми е тъпо че тези две картинки не са от наши шампионати. Всъщност 2 от снимките на началната страница съм ги правил аз, една е дело на xsmind, една ми я пратиха от федерацията и стигаме до снимките от автокрос, раликрос и офрод. За съжаление не съм ходил на състезания от тези шампионати и нямам снимков материал. Всички познати, които разпитах също нямаха а сами се сещате, че и във федерацията също не е имало нещо. Снимки от форума не съм си позволил да ползвам, защото няма как да напиша името автора, а да не говорим че от миналия сезон няма нищо от тези дисциплини. Аз лично съм доста чуствителен на тая тема след като качени от мен снимки почнаха да се появяват по плакати и календари без някой да ме е питал. Ще се радвам ако някой съдейства с хубави кадри от тези шампионати. Веднага ще сменим снимките. Пък има и цяла галерия за пълнене :) Съжалявам че някои хора са се почуствали обидени от факта, че снимките не са от нашите шампионати но бъдете сигурни, че това не е защото на никой не му пука за автокроса примерно.
Като цяло идеята зад този сайт е не просто да има нов сайт и да се похарчат едни пари. Идеята е информацията да се появява навреме, да бъде достъпна и да може да добавяме нови функционалности. Платформата на която беше базиран стария сайт просто не ни вършеше работа затова решихме да го направим изцяло от нулата. Работата по сайта далеч не е приключила и в бъдеще ще има нови неща :) В този ред на мисли сме отворени за всякакви предложения, критики (стига те да са конструктивни), материали и т.н. Естествено всичко трябва да бъде съгласувано с федерацията тъй като нашата фирма е просто изпълнител на проекта.
Fun is not a straight line.
http://www.boxfishbg.info
Аватар
shakedown
 
Мнения: 261
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 13:12
Местоположение: София, Сливен
Име: Любомир Дренски

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот golf_1 » Чет Мар 22, 2012 01:25

beta_racing написа:Първо: хората, чиито снимки са ползвани без позволение, имат пълното право да "мрънкат", както биха се изразили тези, които са ползвали снимката без разрешение. Това се случи наскоро с един плакат/календар, направен в Сливен (не помня кой го беше направил). При всички положения този, който ползва дадена снимка, поне трябва да попита собственика........мисля, че това е морално.

Второ: Тихомире, ти така като голям критик в последно време, защо не се захванеш и не направиш нещо от снимките във форума........за спорта! Признавам си, че не съм гледал тези за авто крос или рали крос, така че не знам какви са и с какво качество са. Факт е, че резолюцията им не е много голяма, както каза Владо, но пък тази на банера е 980х300 и ако не всички снимки от форума, то повечето съм сигурен, че ще са по-широки от 980 пиксела.
Направи няколко варианта - ако изобщо можеш да направиш няколко, тъй като не само снимката трябва да е качествена, а и да изглежда добре в този правоъгълник (980х300) - и после ги пусни тук да ги обсъдим и да харесаме някоя...или пък ги пусни на федерацията или на Дренски.

И последно - не мисля, че на федерацията й е работа да рови по форуми или други сайтове за снимки, които да сложи на страницата си безплатно :roll: Има други и далеч по-професионални начини (ако предложения от теб може да се нарече "професионален"), за да си набави снимки.

P.Solberg написа:Тишо, стига си се заяждал. Снимките от галерията не стават, поради простата причина, че са с ниска резолюция. След това, а ако се вземат от тук, някой може да ревне, защо са му взели снимката без да го питат. После, като сложат снимка от въпросната дисциплина - ама защо сложихте този, а не онзи. За пореден път се убеждавам, че българина по никакъв повод няма да е доволен - все нещо ще му пречи. Жалко, че тази черта е толкова определяща за ситуацията, в която се намираме и от която надали скоро ще се измъкнем.
Абсолютно съм съгласен!


Пак казвам - заради една снимка има вече 2 страници с тъпи "спорове".

Ами апарата ми е скромен "никон" от 1300лв и аз не мога да докарам тази резолюция,явно трябва да вложа в някой нови елементи по него,засега обаче си оставам така.Иначе с голямо удололсвие бих дал снимки,и не ме интересува че ги слагат на сайта на федерацията,щом съм ги пуснал да ги гледат хора от форума,за какво да се цупя и да се правя на сърдит и велик, че ми слагат снимките на сайта на федерацията.Нали като ги пусне някой из форума,всеки може да я сейфа,и тогава ли трябва да питаш за авторски права...Аз не печеля пари от снимки,просто съм си купил малко по-приятен апарат за малко по хубави снимки,даже не съм разглеждал менюто,щтракам там...Ама пак казвам,такива авторски права и глупости са малко,даже много смешни,то кат не те кефи не пускай никой да ти гледа снимките от апарата за 5 бона и готово...Сигурно за тая снимка на субаруто има авторски права,по вашата логика....И защо да съм критик в последно време,времето се стопли,още един месец и почва... :lol:
Аватар
golf_1
 
Мнения: 978
Регистриран на: Сря Окт 18, 2006 13:45
Местоположение: варна
Име: Тихомир Петров Димитров

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот OgyWRC » Чет Мар 22, 2012 09:06

Въпросът с авторските права е принципен и не е за подценяване, най-малкото защото утре може някой да реши да осъди БФАС.

От друга страна е нормално да се ползват снимки на български състезатели, фотографите които снимат по нашите трасета са известни и при допитване всеки от тях би предоставил снимки, както за банерите, така и за галериите. Също така е редно трудът на тези хора да бъде оценен и поне скромно възнаграден. От друга страна нищо не пречи на всеки любител да изпрати някоя снимка на мейла на БФАС, стига да има желание.

Новият сайт на БФАС е добър и има потенциал да бъде информативен, остава да бъде „напълнен с информация”.

За да бъде „жив” сайта, трябва да има леснодостъпни live резултати от състезанията, които да бъдат в унифициран вид и с лесен достъп от smartphone. Най-добрият пример, за който се сещам са „виследките” на eWRC.cz.

Самите банери с логото на БФАС и снимките от шампионатите заемат твърде много място (поне при моята резолюция), което може да се намали.
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот P.Solberg » Чет Мар 22, 2012 12:52

И аз това подсказах на Любо, като възможност и той каза, че ще се постарае. Иначе няма как да се направи такава база данни, като при чехите, защото резултатите не са в еднакъв формат. Сетих се, че на календарът на БФАС за тази година има снимки от авто и рали кроса, защо не се обърнеш Любо, към БФАС, нали там има някакъв уж PR или каквото е дето трябва да оказва съдействие. Току виж малко се размърда.
Аватар
P.Solberg
 
Мнения: 4881
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 13:47
Местоположение: Варна
Име: Владимир Гатев

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот beta_racing » Чет Мар 22, 2012 13:13

golf_1 написа:Ами апарата ми е скромен "никон" от 1300лв и аз не мога да докарам тази резолюция,явно трябва да вложа в някой нови елементи по него,засега обаче си оставам така.Иначе с голямо удололсвие бих дал снимки,и не ме интересува че ги слагат на сайта на федерацията,щом съм ги пуснал да ги гледат хора от форума,за какво да се цупя и да се правя на сърдит и велик, че ми слагат снимките на сайта на федерацията.Нали като ги пусне някой из форума,всеки може да я сейфа,и тогава ли трябва да питаш за авторски права...Аз не печеля пари от снимки,просто съм си купил малко по-приятен апарат за малко по хубави снимки,даже не съм разглеждал менюто,щтракам там...Ама пак казвам,такива авторски права и глупости са малко,даже много смешни,то кат не те кефи не пускай никой да ти гледа снимките от апарата за 5 бона и готово...Сигурно за тая снимка на субаруто има авторски права,по вашата логика....И защо да съм критик в последно време,времето се стопли,още един месец и почва... :lol:
Явно говорим на различни езици :) Уж ставаше въпрос за галерията във форума, а ти взе да говориш какъв апарат си имал :mrgreen: Моят е от 2006 и тогава струваше 700лв., но прави достатъчно добри снимки, които са били и на плакати, а ти с твоя Никон за 1300лв. да не можеш да направиш за един банер... :wink: Както и да е, няма нужда да продължаваме темата - моето предложение към теб и г-н Димитров, като недоволни от снимката в сайта на БФАС, остава :wink: Предложете някакъв вариант или пък предоставете качествени материали за направата на такъв щом този не става. В крайна сметка всеки си има мнение. Някой "утре" може да каже, че снимката на Митко Илиев не му харесва, защото, да речем, не е от Рали Траянови врата, а от Рали Сливен, и да стане дандания заради нея :mrgreen: :mrgreen: Ама нека да се подкрепи с нещо, а не само с празни приказки и плюене :x

А що се касае до правата за снимките - това, че ти нямаш нищо против някой да ти използва снимката, няма нищо общо с това как стоят нещата. Едно е даден фотограф да си качи снимките, където той поиска (в повечето от случаите с доста по-ниска резолюция от оригиналните), а съвсем друго е някой друг да му ги използва за собствени цели без дори да се допита.

И накрая извън темата - за какво Субару говорите, защото така и не можах разбера :lol: :lol: :mrgreen:
Изображение
"ДМ ДООР" ЕООД - гаражни и индустриални секционни врати, автоматизация на врати и портали, ролетки, pvc завеси, автоматични бариери и още много други!
Аватар
beta_racing
 
Мнения: 3975
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 19:30
Местоположение: Пловдив
Име: Дамян Киров

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот xsmind » Чет Мар 22, 2012 15:10

За това Субару: http://bfas.bg/templates/bf_bfas/images ... header.jpg

Пък за апаратите ... те сами не правят снимки, да знаете (освен когато си ги вързал с дистанционно :D). Нито пък цената на апарата е гаранция за хубави снимки.

Едно уточнение за правата, това че някой си пуска снимките в пълен размер, и не пише нищо за правата за ползване на снимките, не означава че той си ги отдава свободно/безплатно, безвъзмездно и т.н./. Реално в законите е описано, че правата винаги са на автора на снимката и ако някой я вземе и използва без договор - нарушава закона. След това е просто въпрос на желание от страна на автора на снимката да си потърси правата. Нито едно голямо издание или компания не би си позволило да вземе подобна снимка и да я използва, защото е лесно да бъде осъдено. Именно за такива случаи има измислено правило Creative Commons, което приложено към снимката може да указва, че нейното разпространение, преработка, преизползване и т.н. е възможно при някакви условия или без условия. Галерията тук работи именно под този вид споразумение http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/bg/, но то масово не се спазва, понеже на взетите снимки обикновено пише само рали-клуб, вместо както би трябвало:
Всеки има право да използва съдържанието на тази галерия свободно, при условие, че посочи източника - http://www.rally-club.bg, както и потребителското или истинското име на автора.

Със сигурност има много правни нюанси по темата с които не съм запознат, понеже не съм юрист, но в общи линии ако се някой се опитва да спазва закона, би трябвало винаги ако не е указано друго да се допитва до автора на конкретна снимка.
xsmind
 
Мнения: 114
Регистриран на: Чет Юли 05, 2007 16:57
Име: Георги Павлов

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот Rally Fan » Чет Мар 22, 2012 19:31

xsmind написа:....

Трудно ми е да не взема отношение, когато има спор във форума за снимки. Доста снимки са минали презръцете ми и още повече се надявам да минат за в бъдеще, но все пак и аз мисля, че човешкото да попиташ преди да вземеш нещо си е напълно нормално и никак срамно. На много места съм виждал мои снимки, главно в интернет подписани от друг автор. А и мисля, че това ще продължава да го има, докато няма кратък и ясен закон за това, защото тук също се намиса авторското право. Това че са взели една снимка и са я публикували еди си къде може, лесно да се поправи с едно информативно писмо до "крадеца", че еди си коя снимка е взета без разрешение, еди си кой е автора и.т.н. ако няма резултат, след това да се потърси някаква отговорност от "крадеца". Вдига се много шум за нещо, което може да се разреши само с един телефонен разговор за 20-30 ст. (според тарифния план :mrgreen: ) или един мейл поне в случая. Много хора от форума сме били "парени" от подобни "хайдути" :mrgreen: така, че всички знаем мисля, за какво става въпрос. Колкото до това кой-какъв апарат имал,колко бил скъп за да правил хубави снимки.... ще ви кажа,че ... за хубавата снимка е определящ човешкият фактор, който липсва в една машина, колкото и скъпа и умна да тя. Цъкайте на воля и без да вие страх, всичко и навсякаде, ще се изненадате колко хубави снимки ще направите :P
Аз също бих дал снимки за Сайта на драго сърце, но не съм посещавал много състезания миналата година и ... не мога да помогна особенно. :oops:
Изображение

If you doubt - Flat Out !!!
Colin McRae
Аватар
Rally Fan
 
Мнения: 1297
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 00:26
Местоположение: Дясната Седалка
Име: Chavdar Sabev

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот trouble » Чет Мар 22, 2012 21:51

Rally Fan написа:
Аз също бих дал снимки за Сайта на драго сърце, но не съм посещавал много състезания миналата година и ... не мога да помогна особенно. :oops:


Ама не те достраша да стоиш на Оборище на обратния :lol:
Изображение
Аватар
trouble
 
Мнения: 4380
Регистриран на: Съб Сеп 02, 2006 20:32
Местоположение: Сливен
Име: Красимир Славчев

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот Rally Fan » Чет Мар 22, 2012 23:02

trouble написа:Ама не те достраша да стоиш на Оборище на обратния :lol:

.... там, не беше страшно, виж на скока на Магистрала си е за кафевите гащи :oops: :mrgreen:
Изображение

If you doubt - Flat Out !!!
Colin McRae
Аватар
Rally Fan
 
Мнения: 1297
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 00:26
Местоположение: Дясната Седалка
Име: Chavdar Sabev

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот golf_1 » Чет Мар 22, 2012 23:34

beta_racing написа:
golf_1 написа:Ами апарата ми е скромен "никон" от 1300лв и аз не мога да докарам тази резолюция,явно трябва да вложа в някой нови елементи по него,засега обаче си оставам така.Иначе с голямо удололсвие бих дал снимки,и не ме интересува че ги слагат на сайта на федерацията,щом съм ги пуснал да ги гледат хора от форума,за какво да се цупя и да се правя на сърдит и велик, че ми слагат снимките на сайта на федерацията.Нали като ги пусне някой из форума,всеки може да я сейфа,и тогава ли трябва да питаш за авторски права...Аз не печеля пари от снимки,просто съм си купил малко по-приятен апарат за малко по хубави снимки,даже не съм разглеждал менюто,щтракам там...Ама пак казвам,такива авторски права и глупости са малко,даже много смешни,то кат не те кефи не пускай никой да ти гледа снимките от апарата за 5 бона и готово...Сигурно за тая снимка на субаруто има авторски права,по вашата логика....И защо да съм критик в последно време,времето се стопли,още един месец и почва... :lol:
Явно говорим на различни езици :) Уж ставаше въпрос за галерията във форума, а ти взе да говориш какъв апарат си имал :mrgreen: Моят е от 2006 и тогава струваше 700лв., но прави достатъчно добри снимки, които са били и на плакати, а ти с твоя Никон за 1300лв. да не можеш да направиш за един банер... :wink: Както и да е, няма нужда да продължаваме темата - моето предложение към теб и г-н Димитров, като недоволни от снимката в сайта на БФАС, остава :wink: Предложете някакъв вариант или пък предоставете качествени материали за направата на такъв щом този не става. В крайна сметка всеки си има мнение. Някой "утре" може да каже, че снимката на Митко Илиев не му харесва, защото, да речем, не е от Рали Траянови врата, а от Рали Сливен, и да стане дандания заради нея :mrgreen: :mrgreen: Ама нека да се подкрепи с нещо, а не само с празни приказки и плюене :x

А що се касае до правата за снимките - това, че ти нямаш нищо против някой да ти използва снимката, няма нищо общо с това как стоят нещата. Едно е даден фотограф да си качи снимките, където той поиска (в повечето от случаите с доста по-ниска резолюция от оригиналните), а съвсем друго е някой друг да му ги използва за собствени цели без дори да се допита.

И накрая извън темата - за какво Субару говорите, защото така и не можах разбера :lol: :lol: :mrgreen:

В държавата на пиратсвото и спазване на всички закони за авторски права,едни станаха милионери,други се карат за правото на една снимка,голям проблем..... :lol: Не видя ли синята кола която излиза горе,на надписа на федерацията,на Суби прилича май.... :lol: И другите федерации ли слагат на офицялните си сайтове,снимки на наши коли... :lol: Просто си държа на българското..........И защо всеки път някой като каже нещо,и се скача върху него с думите,ами направи го ти...Просто споделих,че не ми харесва чуждата кола....Извинявам се,че разбудих духовете,за една глупост... :idea:
Аватар
golf_1
 
Мнения: 978
Регистриран на: Сря Окт 18, 2006 13:45
Местоположение: варна
Име: Тихомир Петров Димитров

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот P.Solberg » Пет Мар 23, 2012 09:43

Призовавам темата да си остане за сайта и за евентуални препоръки.
Аватар
P.Solberg
 
Мнения: 4881
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 13:47
Местоположение: Варна
Име: Владимир Гатев

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот damon » Нед Апр 01, 2012 00:35

Като стана дума за снимки от галерията на форума. Още от 2008-ма галерията и текстовете във форума са със CC лиценз, за което писахме тогава: viewtopic.php?f=6&t=4106 Това значи, че снимки могат да се ползват свободно ако някъде просто бъде упоменат източника и евентуално автора.
Иначе в галерията от известно време ограничението мисля, че е 1600 пиксела, но повечето от снимките наистина са 1024 пиксела. За времето когато пускахме галерията това си беше сериозна резолюция. За съжаление активността за качване на снимки в от известно време е ниска заради много нови начини за споделяне на снимки - социални мрежи, фото хостинги и т.н... Но пак казвам - снимките от галерията могат да бъдат ползвани, дори и без да се пита, при условие че е споменат източника.
Safe is risky.
Аватар
damon
Администратор
 
Мнения: 2172
Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 20:40
Местоположение: България
Име: Николай Китанов

Re: Новият сайт на БФАС

Мнениеот ivozet » Вто Апр 03, 2012 16:00

Taзи снимка защо няма престижното лого на БФАС, да не е пиратска? :lol:

Изображение
Изображение
Аватар
ivozet
 
Мнения: 773
Регистриран на: Вто Ное 29, 2005 10:27
Местоположение: SOF
Име: Иво Асенов

ПредишнаСледваща

Назад към Български Рали Шампионат

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта

cron