Летни гуми 2011

Всичко свързано с рали спорта, което не се вписва в по-горните категории

Летни гуми 2011

Мнениеот OgyWRC » Пон Мар 21, 2011 19:38

По случай настъпването на астрономическата пролет е редно да повдигнем темата за летните гуми с добро сцепление, подходящи за пътната мрежа(без да включваме сликове).

Всички следим в пресата и тестовете на гуми (ето тук новият тест на ADAC ), но предлагам тук да споделим личните си наблюдения, върху представянето на гумите върху нашия по-хлъзгав и по-разбит асфалт. Във форума има доста пилоти и опитни хора, та ще е полезно да се чуе тяхното мнение.

Ето и някои мои преки впечатления (в размер 195/50/15):
YOKOHAMA Parada Spec2 (изтъркал съм 20-тина гуми)
+ много добро сцепление на сухо (но не отлично), здрави странични бордове, пързалят предвидимо, като цяло стават за тренировки и ежедневно каране
- лошо поведение на мокро (аквапланинг), бързо износване (3-5хил. км при мен), при натоварване се отлепя горният слой каучук, управлението не е толкова директно, когато гумите попрегреят

TOYO T1R (с тях имам малко км., но май са средна хубост)
+ добро сцепление на сухо, добро поведение на мокро, добра цена
- слаби странични бордове

Ето и още кои гуми ми влязоха в полезрението като хвърлих един поглед, но нямам преки наблюдения:
TOYO R1R (по-скоро полуслик)
YOKOHAMA AD08 (по-скоро полуслик)
YOKOHAMA AVS V102
HANKOOK RS2
HANKOOK VENTUS S1
MAXXIS MA-Z1
KUMHO ECSTA SPT KU31
BRIDGESTONE ER300
DUNLOP SP SPORT MAXX
CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 2
CONTINENTAL SPORT CONTACT 3
MICHELIN EXALTO2
VREDESTEIN SPORTRAC 3
UNIROYAL RAINSPORT 2
(UNIROYAL RAINSPORT 1 беше много балансирана гума)

Та ако сте карали тези или други highperformance гуми, споделете техните плюсове и минуси и личното ви усещане за тяхното поведение.

p.s. Още един линк с тестове.
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот BOXER » Пон Мар 21, 2011 19:50

Yokohama A539- Абсолютно същите плюсове и минуси като при Parada.Лошо поведение на мокро.На сухо е добре,но да не стига до много висока температура на каучука.За евридейка е супер,но не и за натоварвания.
FTA RACING TEAM
Изображение
Аватар
BOXER
 
Мнения: 1118
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 14:30
Местоположение: Бisтяiца
Име: Владислав Аронов

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот ivozet » Пон Мар 21, 2011 20:56

MICHELIN EXALTO2 - вият като трамвай! :lol:
Изображение
Аватар
ivozet
 
Мнения: 773
Регистриран на: Вто Ное 29, 2005 10:27
Местоположение: SOF
Име: Иво Асенов

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот kiko » Вто Мар 22, 2011 07:59

Аз ползвам за инфо : http://e-pneu.cz/testy_pneu.php
Изображение
Аватар
kiko
 
Мнения: 1209
Регистриран на: Нед Апр 17, 2005 14:08
Местоположение: София
Име: Генади Димитров

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот ARES_D » Вто Мар 22, 2011 13:50

BRIDGESTONE ER300 размер 195 50 р15
Определене една по твърда гума сравнено с другите които съм карал,малко по трудно загряват,но сцеплението им е много добро както на сухо така и на мокро,плюсовете за мен е че имат борд за джантата и доста трудно се износват,за наще пътища мисля че са повече от добри за цената си.

п.с. Един въпрос към Ogywrc: Ако можеш да дадеш оценка на toyo t1r i yokohama parada spec 2, чисто като сцепление между двете,защото съм се спрал сега на toyo t1r но искам да видя и вашето мнение,Благодаря
СВЕТЪТ СЕ ВЪРТИ НАСТРАНИ....
Аватар
ARES_D
 
Мнения: 35
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 21:56
Местоположение: СОФИЯ
Име: Петър Поломски

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот tojaga » Вто Мар 22, 2011 16:37

Toyo T1R - 195/50/15 . Два летни сезона съм изкарал с тези и започвам трети. Впечатлението ми е, че е една прекрасна гума за нормално каране, но след два дена каране на Калояново предните гуми останаха без бордове. Другото е, че много бързо прегряват и предницата започва да изпуска още повече, което е типично за Самара, но прегреят ли започва да става забавно по завойте. На мокро също добре държат, няколко пъти ми се наложи да карам по наводнените ни старопланински проходи с добра скорост и по наводнена магистрала също, не съм усещал образуването на аквапланинг.
С две думи - отлична гума за ежедневана употреба, отлично сцепление на сухо и да кажем много добро на мокро, но за голямо продължително натоварване, не я препоръчвам.
Последна промяна tojaga на Вто Мар 22, 2011 20:17, променена общо 1 път
Аватар
tojaga
 
Мнения: 20
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 23:43
Местоположение: София
Име: Евгени Драгнев

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот OgyWRC » Вто Мар 22, 2011 17:50

ARES_D написа: п.с. Един въпрос към Ogywrc: Ако можеш да дадеш оценка на toyo t1r i yokohama parada spec 2, чисто като сцепление между двете,защото съм се спрал сега на toyo t1r, но искам да видя и вашето мнение,Благодаря


Yokohama Parada и Toyo T1R са доста различни гуми, по-скоро R1R е близка до Parada. Както писах, Toyo T1R е средна хубост конвенционална гума, няма силно изразени недостатъци (освен слабия борд), но и сцеплението и управлението не са на много високо ниво. Parada е много по-мека смес, държи се по-добре на сухо, за сметка на поведението и на мокро и се търка много по-бързо. (последният път след кратко каране на Дракон, получих акт от КАТ в който пише "гуми на тел", а си бяха над 50% сутринта).

Все пак, при избора на гума най-важен начина на експлоатация, според който се преценява кое е приоритетно, цена, качества или издръжливост.
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот SAS_Fen » Чет Мар 24, 2011 20:57

Continental sport kontakt 3 (215/45/17):
От няколко седмици са на семейния ни автомобил и като плюсове мога да кажа,че се държат много добре на по-студен и слъзгав асфалт,в мокрото също се представят добре.За минуси все още не мога да кажа,може би по нататък.
Sava Intensa (215/40/17):
Едно лято съм ги карал.Като плюс ще отбележа,че по-трудно се износват.С тях имам 10-12 обиколки на Дракон и се представиха доста добре.За 5-6 обиколки не съм имал проблем с прегряване и се държаха перфектно.Като минус:не добро поведение при студен и хлъзгав асфалт.На мокро имат добро поведение.
Резултатите идват след усилени тренировки.
Аватар
SAS_Fen
 
Мнения: 224
Регистриран на: Пет Яну 05, 2007 21:15
Местоположение: Троян
Име: Кирил Круслевски

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот Ferjancz » Пет Мар 25, 2011 08:14

http://diana-ltd.com/index.php/products/view/7

Cooper Zeon 2XS - размера който съм карал е 195/55/15. На мокро се представят отлично (това е може би най-големият им плюс), тя и шарката си е мокра. При високи скорости никога не съм усещал аквапланинг минавайки през локви и "наводнени" участъци от пътя. Усилени, много добри бордове. На сухо имат се пързалят умерено и предвидимо. Добра износоустойчивост. Лично аз съм много доволен от тези гуми и ги препоръчвам. Все още могат са се намерят в гуми-центровете Диана, но имат май големи размери само. Предполагам, че трябва да се попита за по-малки, възможно е и да им се намират.
3, 2, 1 старт - D4+, 120, L3заL3+ рано, D6 скача, 100, D3 неравности, 150 локви.....................мдаааааа, гаси!


Изображение
Аватар
Ferjancz
Администратор
 
Мнения: 1584
Регистриран на: Вто Май 10, 2005 14:47
Местоположение: София, Троян
Име: Павлин Калчев

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот kiko » Пет Мар 25, 2011 09:04

Съгласен съм за тази гума.Карах около 4-5 хил. км с такива.17 ки на 45 височина - много бой изяде гумата по дупки и издържа.Като цяло съм 100% съгласен с мнението на колегата преди мен,но се появи проблем - след поредното прегряване гумата загуби чувствително качествата си.Познат проблем с почти всички гуми с които съм карал.Може би Дънлоп,Пирели и Континентал са си променяли показателите по-бавно от другите.. май :roll:
Вчера взех Ханкук RS2 - първоначалното ми разочорование от надписа "сделано в Китай" на хамерикански отмина.За около 150 км. до сега гумата се държи перфектно,но мнение за нея бих дал поне след 2000 км.
До сега съм най-доволен от Парадата (не съм предирчив на дъжд) и от П-зерото на Пирели но мисля,че последните нямат 15-ки.При тях ме кефи обаче,че имат доста приятен избор на гуми според това какъв ти е стила на каране.
Изображение
Аватар
kiko
 
Мнения: 1209
Регистриран на: Нед Апр 17, 2005 14:08
Местоположение: София
Име: Генади Димитров

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот OgyWRC » Сря Апр 06, 2011 18:05

Тази пролет реших да пробвам YOKOHAMA AVS V102 Tradewear 150, Made in Japan
Изображение

Успях да навъртя няколкостотин км и то все по отсечки и мога да кажа, че съм доволен. Гумата държи повече от Parada (поне на абразивен асфалт) и се износва значително по-бавно. При заграявне на абразивен асфалт просвирва и не пързаля много плавно. Изключително здрав борд, поне до момента понася всички дупки много добре.
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот kiko » Сря Апр 06, 2011 20:33

Това е интересно.Ханкука RS2 ми балонира на първата по-сериозна дупка.Бих казал,че борда не е топ.Иначе като поведение става - държи много и изпуска от раз ....... подобно на раладжийския БФ.
На мокро как се представя ?
Изображение
Аватар
kiko
 
Мнения: 1209
Регистриран на: Нед Апр 17, 2005 14:08
Местоположение: София
Име: Генади Димитров

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот BOXER » Съб Апр 30, 2011 20:03

Купих си TOYO Proxes T1-S и по първоначални наблюдения на сухо и на мокро ми допадат много.Доволен съм.Но за Дракона ще си взема Малатеста...Много ме кефят тези гуми :D особедно заради цената.
FTA RACING TEAM
Изображение
Аватар
BOXER
 
Мнения: 1118
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 14:30
Местоположение: Бisтяiца
Име: Владислав Аронов

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот ARES_D » Нед Май 01, 2011 01:31

BOXER написа:Купих си TOYO Proxes T1-S и по първоначални наблюдения на сухо и на мокро ми допадат много.Доволен съм.Но за Дракона ще си взема Малатеста...Много ме кефят тези гуми :D особедно заради цената.


Аз искам да те попитам, тези малатеса ги следя от доста време, дрифтаджиите ги хвалят много,като се има предвид и цената са перфектни,но за таим атак НЕ е ли малко опасно да се кара с гуми регенерат на писта,чух че някои са карали ама ми е интересно вие какво ще кажете за тях и за такъв тип употреба.
СВЕТЪТ СЕ ВЪРТИ НАСТРАНИ....
Аватар
ARES_D
 
Мнения: 35
Регистриран на: Сря Ное 26, 2008 21:56
Местоположение: СОФИЯ
Име: Петър Поломски

Re: Летни гуми 2011

Мнениеот BOXER » Нед Май 01, 2011 12:07

Пробвахме ги върху едно БМВ Е30 325 на Кюстендил на съзтезанието миналия сезон и гумата се представи перфектно.Като загрее,каучука става мек и се държи доста.Сега на тренирачката отпред съм с такива,а отзад със сликове Матадор пойзтъркани и да ти кажа предницата се държи колкото отзад :) Това е мое лично мнение и на приятелите ми с който сме ги пробвали.Този сезон ако взема участие,ще карам точно с Малатеста М52
FTA RACING TEAM
Изображение
Аватар
BOXER
 
Мнения: 1118
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 14:30
Местоположение: Бisтяiца
Име: Владислав Аронов

Следваща

Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта

cron