Нещо интересно за завоите...

Всичко свързано с рали спорта, което не се вписва в по-горните категории

Нещо интересно за завоите...

Мнениеот onewg » Сря Яну 05, 2011 09:13

Може би който се занимава го знае, но който е любител като мен би било любопитно да научи че няма единен модел за съставянето на pace notes

Напротив не само че не е стандарт а всеки явно си съставя както му скимне..

Тук има всичко описано за тях, който е млад и неопитен (Абе май само съм неопитен ама) може да чете и да цъка с език, както аз правя в момента..
http://www.andrewbargery.com/cod2.htm

И коя система е най добрата от всички.. въйх Б.Ш.Л.М.М.М.Т.А. :D
..

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
onewg
 
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Яну 01, 2011 15:33
Име: Траян Савов

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот onewg » Сря Яну 05, 2011 09:30

Това е спор темичка, ама не спор темичка за замеряне с фъшкии както обикновенно става, просто всеки да си каже неговото мнение, и какво мисли..

Аз не съм запознат изобщо, но на мен лично най логичен и най смислен ми се вижда първият вариант, в който числата описват градуси...

Варианта в който числата описват скорости, е неприложим всички коли имат различна мошност и различни предавателни отношения в скоростната кутия и диференциала, трябва да се съставя различен лист за всяка кола, при което на един и същ завой единият ще е 5 другият 3 примерно, това е объркващо..


А това където са кодирани с думи: фаст, маст не разбирам ама ми лъха на някъкъв англииски начин, явно повечето англичани карат така, англииска му работа, те не са виновни че са прости. ххихихи :wink: :mrgreen: :mrgreen:

И докато сме на тема завои....
Забелязвам че има общо два начина по който се вземат завоите..
С пейнта съм си играл ама долу горе се разбира какво имам предвид..
Изображение

Та единият е малко тип Ф1 външен-вътрешен-външен
Другият е малко като сплескано яйце.

Нещо повече за взимането на завой кой е по оптималният вариант..
Последна промяна onewg на Сря Яну 05, 2011 09:47, променена общо 1 път
onewg
 
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Яну 01, 2011 15:33
Име: Траян Савов

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот Ferjancz » Сря Яну 05, 2011 09:45

Истината е една единствена - няма регламентирана система! Както казва един наш дългогодишен навигатор - " Може завоите да ти казват с ябълки и круши, важното е да можеш да си представиш завоя, който са ти прочели! " От там на cетне е въпроc на наглаcа на пилота и това как му е най-удобно. Ето например Юха Канкунен е финландец, но му cе чете на английcки, както и на Cолберг. Bиждал cъм пилоти, които имат 7 завоя + половинки между тях. Пак казвам, това е чисто cубективно. Bажното е да разбираш, какво ти четат, в противен cлучай cамо cи возиш багаж до теб и избираш в кой по-малък бор да cе омааш :mrgreen: :mrgreen:
3, 2, 1 старт - D4+, 120, L3заL3+ рано, D6 скача, 100, D3 неравности, 150 локви.....................мдаааааа, гаси!


Изображение
Аватар
Ferjancz
Администратор
 
Мнения: 1584
Регистриран на: Вто Май 10, 2005 14:47
Местоположение: София, Троян
Име: Павлин Калчев

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот Rally Fan » Сря Яну 05, 2011 11:19

От моите наблюдения именно върху записките на различни пилоти и от това което съм разбрал до момента по темата, мога да споделя,че една записка трябва да бъде максимално опростена и максимално точно да ти дава информацията за трасето, така, че да можеш да си представиш какво те очаква напред. :roll:
Изображение

If you doubt - Flat Out !!!
Colin McRae
Аватар
Rally Fan
 
Мнения: 1297
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 00:26
Местоположение: Дясната Седалка
Име: Chavdar Sabev

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот GT 51 » Чет Яну 06, 2011 00:11

Ами , аз поне съм имал възможността , да видя записките на някой атрактивни и ексцентрични пилоти в шампионата ни, мога да ви кажа , че всички се разминават.Останах с убеждение , че никакви записки , не съвпадат ,всеки екипаж си пише по негови разчети , но това са отборни тактики ...все пак е добре да се сравнят завойте и да се постигне идеалната права...едва ли ще стане...но на всеки пилот крака е различно тежък... :D :wink:
Колумбе,йебем ти откритие !!!
Абе вземи си нещо ретро , и не се занимавай с глупости !!!
GT 51
 
Мнения: 940
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 17:59
Местоположение: Перник
Име: Владимир Димитров

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот onewg » Чет Яну 06, 2011 08:10

Аз съм сигорен че ако са дълги години заедно пилот-навигатор вече ще са на съвсем други нива на общуване, ако ги слуша някой страничен няма да може да ги разбере какво си приказват.. :lol: :lol:
onewg
 
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Яну 01, 2011 15:33
Име: Траян Савов

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот OgyWRC » Чет Яну 06, 2011 18:36

Умението да се прави точнa записка е изключително важно за темпото и липсата на грешки. В нашия шампионат по ред причини отсечките се знаят на изуст, но всяко ново трасе си е доближаване до истинското рали преживяване.

Наистина, това как се обозначават завоите няма почти никакво значение, въпреки че опростяването на изказа е голямо предимство. За това и много пилоти ползват английски, аз също съм пробвал ... се казва 6 Left, докато на български е Ляв 6, обикновено по-важна е цифрата! Старият тип записки "Ляв 43" или "Ляв 343 за Десен 32" също утежняват изговора и възприятието. Наричат ги "записка за Лада", защото в много по-бърза кола (например WRC) просто не стига времето за изговор и възприятие ан подобен тип записка.

Записките се различават и по това дали субективно се оценява промяната на скоростта за предстоящия завой или се гледа обективно радиуса на завоя ... тук вече всеки пилот си има възгледи, до колко да заложи на субективната оценка.

Изключително важни за скоростта са допълнителните описания на траекторията, които показват дали завоят е къс, дълъг, отваря, затваря, позволява да се влиза вътре или не и други ... Свързаните завои са едно от най-големите предизвикателства за записката. В същото време претрупването с информация подсъзнателно спира пилота и му нарушава темпото.

Има и много други детайли, свър... гледането на WRC онборди е едно от най-добрите училища за записки и навигатори!

Виж четенето на записки е съвсем друга бира, там пилотът само трабва да определи тайминга, останалото е работа на навигатора!

За да сте бързи трябва да вярвате на записката и да карате по нея, но все си оставет 5% аванс :D
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот Rally Fan » Пет Яну 14, 2011 16:37

Eто наприемер.. как хървати карат с английски записким макар, произношението на навигатора да се отдалечва от който и да е англоговорящ...хората си карат :)
http://www.youtube.com/watch?v=0Q4uBS4W8cg&feature=related
Изображение

If you doubt - Flat Out !!!
Colin McRae
Аватар
Rally Fan
 
Мнения: 1297
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 00:26
Местоположение: Дясната Седалка
Име: Chavdar Sabev

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот chefo » Пет Яну 28, 2011 11:27

Интересна тема,но линиите които onewg е начертал не са много добър пример...
Ето това е по-добър пример
На първата картинка направих промяна на трасето ,която е идеална за ранен apex-защото няма права след завоя и няма какво толкова да се печели със късен apex.Затова по-хубаво е да се постарае пилота да удължи правата и да спира в самия завой дори.
Късния apex ти дава шанс да ускоряваш по-рано и съответно по голяма скорост в края на правата.Също така те пази от излизане от пътя.
Интересното,което прочетох в speed secrets e че ако осъзнаеш,че не можеш да спреш за завой, защото си решил да спираш прекалено късно или просто спирачките не работят добре тогава е добре да насочиш автомобила много рано в завоя за да си удължиш пътя в който ще спираш.Естествено вече не можеш да си помислиш дори да си бърз на този завой но поне може да се предпазиш от излитане от пътя.
Различни завои-различни линии.
Прикачени файлове
racing-line-late-apex.png
racing-line-late-apex.png (15.21 KiB) Прегледано 7434 пъти
racing-line-late-apex.png
racing-line-late-apex.png (11.71 KiB) Прегледано 7442 пъти
Long live rock n` roll
Аватар
chefo
 
Мнения: 971
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 23:08
Местоположение: Под тепетата
Име: Стефан Лазаров

Re: Нещо интересно за завоите...

Мнениеот Heaton » Съб Яну 29, 2011 16:32

Адски интересна тема,особенно за линията,така като гледам всеки търси апекса на завоя,но има супер сложни завои,с няколко точки на докосване...страшна работа,за мен точно линията печели състезания,да е плавна преливаща от завой в завой,да не прави конфликти с колата..Французина може да защити докторат на тази тема,просто е великолепен!
Аватар
Heaton
 
Мнения: 144
Регистриран на: Пон Юли 12, 2010 15:59
Име: Стилян Иванов


Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта

cron