На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Всичко свързано с рали спорта, което не се вписва в по-горните категории

На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Йоан Славов » Пон Ное 03, 2008 10:24

Въпросите ми са :
- на колко години бяхте когато седнахте за пръв път на лявата седалка :D
- на колко години се научихте да управлявате автомобил
- кое Ви беше най-трудно докато се научите..
- на какъв автомобил се научихте да карате ?!
- познавате ли като история велики автомобилисти започнали с мотоциклетизъм.. ?! <-- добавено от "дубрутру"
Последна промяна Йоан Славов на Нед Ное 09, 2008 02:25, променена общо 1 път
Аватар
Йоан Славов
 
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Авг 04, 2008 15:29
Местоположение: Сливен/с.Ковачите

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Ferjancz » Пон Ное 03, 2008 12:21

:) Ха голям смях сега като се сетя! За пръв път седнах да карам една служебна лада, когато бях на 12. Две седмици по късно беше и първия ми удар в дърво...... на задна:) Баща ми побесня в първия момент, ама само за малко:) Голям зор беше да се науча да карам на огледала назад.
3, 2, 1 старт - D4+, 120, L3заL3+ рано, D6 скача, 100, D3 неравности, 150 локви.....................мдаааааа, гаси!


Изображение
Аватар
Ferjancz
Администратор
 
Мнения: 1584
Регистриран на: Вто Май 10, 2005 14:47
Местоположение: София, Троян
Име: Павлин Калчев

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот NIKI WRC » Пон Ное 03, 2008 14:17

Аз бях на 11г. когато седнах да управлявам автомобила на баща ми -Ауди 80!Най-трудното ми беше да тръгвам....И все още имам затруднения :D
Хемингуей е казал: Има три спорта: бикоборството, алпинизама и автомобилизама, всичко останоло са игри. :lol:
Аватар
NIKI WRC
 
Мнения: 243
Регистриран на: Пон Авг 25, 2008 08:55
Местоположение: Сливен
Име: Николай Неделчев

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот tsveti » Пон Ное 03, 2008 15:22

Ха, интересно... :D

Когато седнах за 1-ви път на лявата седалка бях на 11-12 години, разбира се в скута на майка ми или баща ми :wink:
Иначе да управлявам автомобил се научих на около 16 годишна възраст на един стар фиат /много приличаше на лада/, след това подкарах семейния москвич на село, а след това баща ми ме подкара мене, с шамарите! :? :?
Шофьорска книжка изкарах преди 18 годишна възраст, като разбира се тогава смятам и времето на моето истинско научаване на управление на автомобила, като голям проблем ми бе гледането на знаците :mrgreen: до ден днешен ми се явява обаче на извънградско този проблем, но...да живеят обратните завои!!!
Учебния автомобил беше една стара корса /много желаещи имаше за жигулката на другия инструктур и така и не се добрах до нея/, обаче на корсата през ден й се чупеха скоростите...
''Целта не е да си по-добър от другите, целта е да бъдеш по-добър от себе си.- Уилям Фокнър''. ''Лошият човек е като въглена – ако не те опари, ще те очерни''. Анахарсис
Изображение
Аватар
tsveti
 
Мнения: 730
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 17:00
Местоположение: София
Име: Цветомира Георгиева

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Victor » Пон Ное 03, 2008 16:03

Аз се научих да карам сравнително късно - след казармата, някъде на 21-22 години!
Преди това съм правил разни опити, но тъй като нямахме кола, а никой познат не даваше да се пробвам (и с право), та опитите бяха твърде редки...
Иначе след като щях да се обърна със служебната кола на майка ми насред Банкя, реших, че е крайно време да се науча да карам официално!
Първоначално имах проблеми със съединителя и въобще с идеята, че се правят толкова много неща с всички крайници, но в последствие свикнах с това и установих, че много ми харесва. (След като на изпита правех ляв завой, въртейки волана с една ръка, докато с другата сменях скоростите на ладунята :mrgreen: )
както и да е... оказа се, че най-големият ми проблем са дупките!!! Инструкторът ми бе толкова вманиачен на тема да не ги целя, че накрая прихванах от него и сега като видя дупка, спирам, мятам колата на рамо и внимателно я пренасям :lol: Шамари не са ми били, но пък за сметка на това, аз имах огромното желание да прасна един на инструктора си! Редовният ми номер беше да го заливам с вода от локвите :twisted: :twisted: Но да е жив и здрав човечеца - понаучи ме да карам!
Иначе един месец след като си купих първата кола, точно на Ивановден, успях да я шибна качествено в кашпите пред Партийния дом! Малко преди по-рано обяснявах как това, че е хлъзгаво мен въобще не ме притеснява! Е, притесни ме и вече минавам от там на пръсти...
Иначе, за разлика от колежката имам навика да чета знаците по пътищата, естествено се научих по трудния начин :mrgreen: но това не ни помогна да се справяме от първия път, когато ходехме да описваме трасетата за ралитата, та както каза тя - ДА ЖИВЕЯТ ОБРАТНИТЕ ЗАВОИ!!! :twisted:
Аватар
Victor
 
Мнения: 242
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 18:45
Местоположение: София
Име: Виктор Георгиев

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот OgyWRC » Пон Ное 03, 2008 16:52

Доста е относително … при мен всичко започна, когато неволно подкарах бъгито на Светлозар Стойчев (многократен републикански шампион) по една полянка на Арбанаси … за това колко съм бил голям ( 5г.) говори и факта, че всички наоколо помислили, че бъгито само се движи.
Когато взеха някак да ми стигат краката до педала на спирачката, започнах да карам по инерция на едно „трасе” … общо взето без спирачка, защото трябваше да се гмуркам за да я достигна и губех видимост ... бащата на един приятел ни тренираше! По-късно наблегнах на сухите тренировки, като от време на време, баща ми ми даваше по едно кръгче! Последваха години в които през летните ваканции в една автобояджийница „свалях гланца” на колите само срещу удоволствието след това да им сваля и каучука от гумите (хулигански изпълнения). Започнах активно да ходя на фитнес, за да мога да се спрявам по-добре с волана. Малко по-късно баба ми ми купи чисто нова Самара (някои от вас добре я познават), събирах си джобните за бензин и правех кръгчета из квартала … няколко години по-късно взех и книжка … а това не беше никак лесно: когато за пръв път се качих на учебната 2107 направих на 2-ра 80км/ч. и обясних на инструктора, че ръчната се ползва за … ръчни. След няколко седмици сработване инструкторът ми даде „картбланш” да го повозя „спортно”, защото возехме сладолед за магазинчето му :D … още на първия завой скочи с двата крака на спирачката, завъртяхме се и … аз му се накарах! Няколко месеца по-късно вече бях в "джаза", но една вечер не успях съвсем да улуча един от мостовете над Янтра и посмачках една шкода, която баща ми беше ревизирал с ювелирна прецизност за повече от година ... беше голям шок, без шамари ... още по-голям шок! Послед подкарах самарата и то как (вече не мога да карам така :-) ), но за пръв път осъзнах, че нещо не е наред, когато повозих небезизвестния Байчо и той след това ходи да си "лее куршум" :shock:

Аз сигурно съм от малкото хора, които не са се били возили в бегачка, преди да седнат да карат бегачка, но така се получи.

Малко по-късно, се оказа, че целият този дългогодишен опит няма нищо общо с истинското бързо състезателно каране, та май още не съм се научил да управлявам автомобил :D
To finish first, first you have to finish!
Аватар
OgyWRC
 
Мнения: 874
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 10:40
Местоположение: София, Търново
Име: Огнян Герджиков

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Frozen » Пон Ное 03, 2008 17:50

първото ми сядане на лявата седалка беше когато бях на 9 години.Малко има затруднения със достигането на педалите но в последствие свикнах. :oops: А започнах да карам сериозно на 13-14 години с един москвич,а след това членувах (още съм член де) в детски клуб по автомобилизъм и от там се запалих по автомобилния спорт и тренировачната кола е една счупена лада :mrgreen: .До сега съм усвоил малко неща но ръководителя мисли че в мен има потенциал 8) (хе хе да са скривам каде са фаля :lol: :lol: ) Е това е от мен. :)
Frozen
 
Мнения: 24
Регистриран на: Вто Юли 22, 2008 12:15

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот trouble » Пон Ное 03, 2008 18:52

Първото ми сядане в на лявата седалка беше на 7-8 години някъде, но разбира се в скута на чичо ми и неговата Жигула. правехме кръгчета всяка седмица на една площадка, но с това голямо кормило така и не свикнах. Не ми стигаха 30 метра да направя обиколка :lol: . Явно съм бил за летище. След това нашето семейство се сдоби с нов автомобил и вече на около 14 години ходих с баща ми на летище Сливен за да покарам. Е тва вече е широка работа, не е като на площадка 30 метра. Къде са 3 километра за обратен завой, перфектно :lol: Никога не съм имал проблем с тръгването и със скоростите....странно проблема ми беше да управлявам с волана. На 17 години реших да изкарам книжка вече и всичко си мина по вода, защото за 3 години се бях научил на нашата. Но тъй като нямах все още 18, не можех да карам спокойно след като изкарах курса и изпита, та взех колата на баща ми и му казах че ще покарам в квартала. Да ама не, аз подкарах директно към Карандила (местност в Сливен) и на въодушевен от рали спорта, нали съм фен, директно към отсечката Българка спускане!!!!!! Е.....разбрах наистина че това е една трудна отсечка. Посрещнах мантинелата на един десен обратен и потроших колата (не много)....После имах забрана да я карам много месеци. Въпреки това след като взех официално книжка, пак ми я дадоха да я карам и пак хукнах, ама този път към СС Молова гора, където всяка седмица си правихме отсечки и след около 1 година треноровки, заковахме невероятното време от 9 минути за 10 км. от тази отсечка (не се смейте колата е 40 коня) :lol: ....Та това са ми първите изживявания с автомобил.
Изображение
Аватар
trouble
 
Мнения: 4380
Регистриран на: Съб Сеп 02, 2006 20:32
Местоположение: Сливен
Име: Красимир Славчев

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот makkinen » Пон Ное 03, 2008 19:07

за пръв път седнах на лявата седалка 6 клас.Това бе ладата на Гвоздейков която стана по късно и бегачка.С една дума той ме научи да шофирам
Аватар
makkinen
 
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 15:52
Име: beloslav denchev

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Йоан Славов » Пон Ное 03, 2008 20:14

Victor написа:Аз се научих да карам сравнително късно - след казармата, някъде на 21-22 години!
Преди това съм правил разни опити, но тъй като нямахме кола, а никой познат не даваше да се пробвам (и с право), та опитите бяха твърде редки...
Иначе след като щях да се обърна със служебната кола на майка ми насред Банкя, реших, че е крайно време да се науча да карам официално!
Първоначално имах проблеми със съединителя и въобще с идеята, че се правят толкова много неща с всички крайници, но в последствие свикнах с това и установих, че много ми харесва. (След като на изпита правех ляв завой, въртейки волана с една ръка, докато с другата сменях скоростите на ладунята :mrgreen: )
както и да е... оказа се, че най-големият ми проблем са дупките!!! Инструкторът ми бе толкова вманиачен на тема да не ги целя, че накрая прихванах от него и сега като видя дупка, спирам, мятам колата на рамо и внимателно я пренасям :lol: Шамари не са ми били, но пък за сметка на това, аз имах огромното желание да прасна един на инструктора си! Редовният ми номер беше да го заливам с вода от локвите :twisted: :twisted: Но да е жив и здрав човечеца - понаучи ме да карам!
Иначе един месец след като си купих първата кола, точно на Ивановден, успях да я шибна качествено в кашпите пред Партийния дом! Малко преди по-рано обяснявах как това, че е хлъзгаво мен въобще не ме притеснява! Е, притесни ме и вече минавам от там на пръсти...
Иначе, за разлика от колежката имам навика да чета знаците по пътищата, естествено се научих по трудния начин :mrgreen: но това не ни помогна да се справяме от първия път, когато ходехме да описваме трасетата за ралитата, та както каза тя - ДА ЖИВЕЯТ ОБРАТНИТЕ ЗАВОИ!!! :twisted:


Този отговор ми харесва най-много , много си откровен :)
Аватар
Йоан Славов
 
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Авг 04, 2008 15:29
Местоположение: Сливен/с.Ковачите

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Йоан Славов » Пон Ное 03, 2008 20:24

Какво да кажа за мен , в момента съм на 13 години..
Баща ми състезател беше , сега батко... какво да кажа "гориво в кръвта" :mrgreen:
Аз за първи път на лявата седалка (сам) се качих на 12 години и баща ми започна да ме понаучава на някой работи , днес нещо , утре нещо и за сега карам горе доло добре , проблемът ми беше със съединителя но мисля че това оттмина , имам и една катастрофа (лека) със една жигула позната на много хора във форума и сливен , но няма да спомена коя беше тя :mrgreen: та с нея съборих един довар до нас , най-много ми харесва като измия колата и татко да ми даде едно завойче из село , или пък да се качим на местността Карабоба (междо с.Ковачите , с.Младово) и таам на макадамчето да си покарам , голяма забава е :)
Аватар
Йоан Славов
 
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Авг 04, 2008 15:29
Местоположение: Сливен/с.Ковачите

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Chavo » Пон Ное 03, 2008 21:08

За първи път съм седнал зад волана, когато бях 2-3 клас. Карах една Лада 2107 на един семеен познат, на вилата ми.
Но това не се брои, тогава имах една впечатляваща увереност, увереност която не се пренесе след това, когато карах курсовете.
За което съжалявам. Курсовете ги карах когато бях на 18 години, на Лада 2105, взех книжка 1999 година. След това съм карал пак една
Лада 2105, но с изпилен двигател. Иначе сега карам от време на време, няма да кажа какво. :D
Конкретно за някаква трудност не се сещам, проблемът ми е че много бързо губя ритъм. Като стил на каране говоря.
Искам да отбележа че това дали някой има книжка или не , от колко години я има, дали е пълнолетен или не за мен няма голямо значение.
Като при всяко нещо и тук го има вродения усет, някои хора могат да правят по-добре дадено нещо от други. Естествено и практиката е важна,
но не по важна от вътрешното чувство. Някой който няма книжка може да кара по-добре от друг с книжка, важното е да се чувстваш уверен в себе си, като същевременно имаш трезва преценка за ситуацията на пътя.
Chavo
 
Мнения: 270
Регистриран на: Пон Юли 09, 2007 16:20
Име: няма такова

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот Kairo_SWRT » Пон Ное 03, 2008 21:32

Първото ми управление на автомобил беше на 7 годишна възраст.В началото си беше като филм на Хичкок :D :D :D :D !!!Доколкото си спомням автомобила беше Opel Kadett.Бях с баща ми и той ме накара да шофирам сегашната отсечка"Чуката".Карах до село Градец.Това ми бяха първите 13-14км в живота ми.Иначе книжка взех на 18 години,и от тогава има няма 6 години си карам.Катастрофи все още нямам да пази господ!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:
Иначе си предпочитам повече навигаторското място,по ми допада.... :arrow: :arrow: :arrow:
Аватар
Kairo_SWRT
 
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 23:01
Име: Иван Кайраков

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот malkiq_sustezatel » Сря Ное 05, 2008 00:45

Ехеее,много забавна тема! :D
Моето първо качване на шофьорското място беше на 9 или 10 години!А автомобилът беше небезизвестният Фичо-вече пенсионираният състезателен автомобил в дамския шампионат! :) Още от самото начало нямах проблеми с тръгването,завиването...Е,вярно,първоначално малко рязко въртях,но после вече всичко беше ОК! :twisted: След това започнах да карам между пилоните,учеха ме да паркирам /любимото ми е страничното! :wink: /!И до този момент най-любимата ми кола,която съм карал е Нисанката ни /настоящият състезателен автомобил в дамския рали шампионат/! :D Любимото ми е да карам между конусите с нея! :D
Иначе е много забавно на вилата ми,с колата! :) Пътят не е асвалтов и автомобилът лесно се върти на ръчна! :twisted:
VROMOS RACING TEAM
Аватар
malkiq_sustezatel
 
Мнения: 253
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 23:38
Местоположение: София
Име: L.Vlahov

Re: На колко години се научихте да управлявате автомобил.. ?!

Мнениеот dreams_for_rally » Сря Ное 05, 2008 01:15

Като малка не съм си и мислела за шофиране, най-страшния ми кошмар беше обратния завой, който трябва да направиш когато ходиш от къщи към
центъра. След това имах удоволствието да се повозя на червеното пежо на Байчо Ненов зад волана с тогавашния му навигатор Кирил Ичеренски.
Преди да седна за пръв път зад волана вече бях научилана теория, кое каде е. Скоростите в един сервиз с помощта на ключове, телефони, кутийка цигари и Младен Карчев. Автомобилът на който се качих за първи път беше голф 1 на батко Симо, бях на 17 години, да ме научи тати да карам и дума не можеше да става. Доста си покарах преди да започна курсовете. Инструктор ми бешеучителят ми по физкултура от средното Цветан Русинов, цял час хората правят коремни преси аз му говоря за Крум и Митко :) Започнах курсовете с паричките за бала от баба и помощта на тати. През деня с учебната, вечер с цивилната кола, свиркам на инструктора, на другия ден наказана в 7 часа да кормувам каде карам каде спя :mrgreen:. 20 дни преди да взема книжка ми беше и 1-вото "подпиране" с една от цивилните коли на един автомобилен състезател, където един младеж се натъна на мен докато дава на зад без да гледа на задното огледало. Най-трудназа каране ми беше семейната Жулиета, която подкарах на връщане от КАТ: луфт на волана и 20 метра спирачен път, какво по хубаво. :) Най-лесно.. стига да може да завива с газ и да не му пада гарното ( Царче извинявай, публично за голфето :mrgreen: ). Обаче най-много си обичам шампионката от Ямбол или тренирачката на Тенчев/Карчев 106 рали :twisted: Кое научих най-трудно.. като се замисля, май да вкарам колата в пътя беше най-трудно :lol: макадам на фарове.. от дясно се чува: Ало карай в пътя, тая ти гума е в тревата. Аз: Е от твое та страна е, проблема е твой.. :lol:
Изображение
ИзображениеИзображение
Аватар
dreams_for_rally
 
Мнения: 280
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 11:41
Име: Поля Павлова

Следваща

Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 30 госта

cron