Тръби за ролбар

Всичко свързано с рали спорта, което не се вписва в по-горните категории

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот pit_lubopit » Нед Юни 12, 2011 18:31

Май с доста голямо закъснение влизам за пръв път в този интересен форум.Направи ми впечатление, че ТРЪБИТЕ за ролбари ,както и самото ТРЪБООГЪВАНЕ е проблем за някои от вас.Щом има изисквания на организаторите на ралита към МАТЕРИАЛА за направа на ролбарите те трябва да се изпълняват стриктно.Отделен въпрос е якостта ,дали трябва да бъде гарантирана чрез изчисление от истински инженер / а не председател или член/.Но след като те издават неизбежния сертификат допускащ участие в ралито няма нищо по-просто от това да се обърнете към всеки по-големичък склад за метали и там ще ви доставят точния материал.Не забравяйте да изисквате копие-СЕРТИФИКАТ за качеството му ,защото тази бумашка тежи повече от самата тръба.Колкото до тръбоогъването търсачките в интернета ще ви го осигурят.Накрая остава ЗАВАРЧИКА,който трябва да е паспортчик .Комисията да каже какви доказателства за качествена работа ще иска от него.Аз лично не съм чул за ролбар,строшен поради некачествена заварка.
pit_lubopit
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Юни 12, 2011 17:52
Име: Петър Петров

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот Marin » Пон Юни 13, 2011 17:47

колеги в какви филми се вкарвате :) ние тая година купувахме клетка за саксо иииииии дадохме 1300 лева и сами си я зглобихме а колата има и поспорт ве4е ;) само да спазете приложение Ж и всико е ок а докомнти се намитат :)
lancer EVO VII
Изображение
Аватар
Marin
 
Мнения: 181
Регистриран на: Чет Мар 09, 2006 17:06
Местоположение: Шумен
Име: M.Ivanov

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот pit_lubopit » Пет Юни 17, 2011 15:44

Наистина изпълнението на всякакви формални изисквания е досадно,но може би хората са целили максимална сигурност за водача на МПС пък и билетите за състезанията са в ръцете им.Но ако РОЛБАРИТЕ не се правят за състезания никой не може да Ви каже кой и как ще го изпълни.Ако си умен ,гледай да е здраво и помни като във вица-"Важно е фито......"За неразбралите -между диаметър на тръбата и дебелината на стената й по-важен е диаметъра.За вътрешните ролбари е задължително тръбната рамка да е затворена от всичките 6 страни /отпред,отзад,отгоре,отдолу, отляво и отдясно/ с тръби.Челата на тръбите трябва да са обработени с цел минимален луфт-гаранция за добра заварка.Външните ролбари красят колата ,но смисълът им е да поемат евентуален удар като бушон,затова трябва да се правят от тръби с по-голям диаметър и по-малка дебелина на стената ,за да могат смачквайки се да изразходват енергията на удара а не да я предават на шасито изкривявайки го.Защото и то хич не е евтино.А аз за собствена утеха знам ,че при ударени 10 коли с ролбари и 10 без ролбари при първите има само КАТ а при вторите линейки и прочее....А най-сигурното предпазно средство е предвидливостта и добрите рефлекси на пътя. :D
pit_lubopit
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Юни 12, 2011 17:52
Име: Петър Петров

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот Marin » Нед Юни 19, 2011 21:59

колегата е прав само една подробност важен е диаметара а дебелината е писана от 2.5 нагоре ;) не по танка
lancer EVO VII
Изображение
Аватар
Marin
 
Мнения: 181
Регистриран на: Чет Мар 09, 2006 17:06
Местоположение: Шумен
Име: M.Ivanov

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот pit_lubopit » Вто Юни 21, 2011 20:27

Считам,че най-подходящите и най-често употребявани тръби са точно 1,5 цола с дебелина 2,5 мм.Знаете, че всяка конструкция се преосигурява,като се използва следващия размер на материала.Но от друга страна при огъването на тръбите те изтъняват от външната страна с 20 % средно.За изискванията за заваряване е нужно стената да е поне 2мм.Така нещата си идват по местата.Остава и челата да са точно обработени ,а не да се наварява слой след слой.Правете каквото трябва,пък да става каквото ще.Ако имате снимки от ваши ролбари ,няма лошо да ги публикувате в този форум.Има много хора за които ще е интересно.
pit_lubopit
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Юни 12, 2011 17:52
Име: Петър Петров

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот Astra_26 » Чет Юни 23, 2011 00:09

Тази тема беше актуална преди три години, но сега не е. Единствените ролбари, които в момента могат да се монтират в автомобилите, за да им се издаде паспорт, трябва да бъдат хомологирани (OMP, Sparco и др.)
Изображение Ivan Ivanov Rh A+
____vromos.bg____
Аватар
Astra_26
 
Мнения: 717
Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 00:30
Местоположение: Бургас skype: astra_26 0877838227
Име: Иван Иванов

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот Сашо Христов » Пет Юни 24, 2011 08:47

Колега темата е актуална,защото от 3 години искам някой да ми покаже ДОКУМЕНТ в който са изброени въпросните заварчици от БФАС ,повтарям-ДОКУМЕНТ ,а не устни приказки от 1001 нощ :wink:
Такъв докуметн още не съм видял никъде :roll:
А за клетките стана ясно че само хомологирани стават :idea:
Сашо Христов
 
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Апр 19, 2006 22:44
Местоположение: София
Име: Сашо Христов

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот pit_lubopit » Съб Юни 25, 2011 11:41

Господа,една тема е актуална до момента,когато няма какво повече да се каже или направи по даден въпрос.Това не значи ,че след време по някаква причина няма пак да се появи.Аз обаче виждам връзка на горните съображения с възможни изисквания при направа на тръбната конструкция на бъги или картинги.Тук не попаднах на някаква насочваща информация,която може да помогне,ако човек реши да си ги направи.Наскоро разговарях с фен на АТВ-тата, който също се чудеше как да е в крак с времето,но не открил нищо по интересуващите го въпроси.С други думи-ако някой даде идеята осъществяването й може и да не е най-невъзможното нещо за мен или за някого от вас.
pit_lubopit
 
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Юни 12, 2011 17:52
Име: Петър Петров

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот rally86 » Чет Сеп 08, 2011 20:56

Нещо не ми се връзва всичките бегачки дето се правят при Х-овете да са с купени роубари,даже въобще не го вярвам.А и това е пълна глупост,от къде например ще си купя аз роубар за мазда мх-6?
http://kostenetsrt.net/ -Всичко за Мазда,фойерверките и деиността на групата ни
Аватар
rally86
 
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Апр 19, 2006 13:17
Местоположение: Костенец
Име: Владимир Бахчаванов

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот Ferjancz » Съб Сеп 10, 2011 09:47

rally86 написа:Нещо не ми се връзва всичките бегачки дето се правят при Х-овете да са с купени роубари,даже въобще не го вярвам.А и това е пълна глупост,от къде например ще си купя аз роубар за мазда мх-6?



От къстъм кейджис :wink:
3, 2, 1 старт - D4+, 120, L3заL3+ рано, D6 скача, 100, D3 неравности, 150 локви.....................мдаааааа, гаси!


Изображение
Аватар
Ferjancz
Администратор
 
Мнения: 1584
Регистриран на: Вто Май 10, 2005 14:47
Местоположение: София, Троян
Име: Павлин Калчев

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот RS_TURBO » Съб Сеп 10, 2011 16:54

Safety Devices, Custom Cages, И още знайни и незнайни сертифицирани от фиа създатели на клетки :)
No Boost, No Bottle, Just Pure THROTTLE!!!!!
Аватар
RS_TURBO
 
Мнения: 294
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 17:44
Местоположение: Провадия
Име: Тихомир Тенев

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот VAZ2103 » Нед Ное 13, 2011 17:33

Има и друг начин с клетките. Гаражна клетка направена по приложение Ж на ФИА може да се хомологира от някой сервиз но отговорника за сервиза поема последствията ако тая клетка при удар се счупи и се докаже че е от лоша направа :? .
Аватар
VAZ2103
 
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Фев 24, 2010 03:34
Име: Калоян Иванов

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот dinkoh » Пон Окт 01, 2012 12:45

Темата за тръбите за предпазна клетка пак е актуална,тъй като има решение на УС на БФАС,което позволява направата на предпазна клетка:http://bfas.bg/documents/reshenia-na-us.html
Решението е от 28.08.2012г.
Така че,тук може да коментираме откъде да се купят тръбите,кой може да заваря самата клетка и всичко друго свързано с материалите и монтажа на предпазни клетки.
dinkoh
 
Мнения: 72
Регистриран на: Съб Юли 31, 2010 10:49
Име: Динко Тодоров

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот stucci_ms » Нед Юни 16, 2013 11:15

Здравейте колеги, нека обновим малко темата. В момента разполагаме с безшевни тръби 45х3 , 48х2,2 и 45х2,6. Общо взето в цяла София около 5-6 месеца търсим някой с тръбогиб (професионален) който да сгъне някоя от въпросните тръби. Намерихме такава ф-ма, но човека наскоро починал и няма кой да работи на машината. Обикновените тръбогиби, при сгъвка на тръбата, изтеглят така тръбата, че я сплескват и дефакто отслабват материала. Има ли някой който е сгъвал тръби в София и София окръг на машина която е с вътрешен дорник и не позволява на тръбата при сгъване да е сплесква, отслабва, нарушава структурата и т.н.
Аватар
stucci_ms
 
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 15:10
Местоположение: София
Име: Стоил Гергов

Re: Тръби за ролбар

Мнениеот SixKillerVR6 » Вто Юни 25, 2013 20:13

Ако намериш кой да свива 45х3 свиркай веднага че от месеци не мога да изровя човек да го направи. Машини има много ама такива ролки никой няма и не ще да се наема :evil: В краен случай ще се сменя размера.
Аватар
SixKillerVR6
 
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Апр 22, 2005 08:45
Име: Аспарух Георгиев

ПредишнаСледваща

Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта

cron