кой са по-добрите масла??

Всичко свързано с рали спорта, което не се вписва в по-горните категории

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот speedline » Вто Апр 01, 2008 12:09

Да споделя и аз скромните си наблюдения :lol: Карам Поло 1.4 16V. Миналата седмица ми смениха маслото на колата, тъй като направих около 9 000 км от както я купих (близо 90 % от тях градско - доколкото знам, при повече градско каране маслото се сменя на по-малък интервал от 10 000км). До този момент в двигателя имаше масло на OMV, купено от България. Смениха ми го пак с масло на ОМV - оригинално, внесено е директно от Австрия - за това мога да гарантирам на 100%. И предното и това бяха 10V40. Само, че с новото масло двигателя е 2 пъти по тих, работи по-добре и дори ми се струва, че колата си промени вървежа - може и да си внушавам. Та явно не марката определя качествата - важното е да не се попада на ментета :D
Аватар
speedline
 
Мнения: 1219
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 10:01
Местоположение: София/Сливен
Име: Nikolay Arnaudov

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот bobi_racing » Вто Апр 01, 2008 23:04

lancia_hf написа:Мойта кола друго не ще и да помирише :lol: :lol: :lol: Веднага тропа двигателя :D

Стига бе Валка, :lol: не е само СЕЛЕНИА :wink: ,има и други масла,кво като е ЛАН4А,всяка марка кола си е вързана с дадена марка масло,което не зна4и 4е не може да върви и с друга марка,разли4на от предписаната от марката производител на колата :mrgreen: Пример-Пежо е вързано с ЕССО,италианските марки коли СЕЛЕНИА,Ситроен с ТОТАЛ,БМВ с Кастрол,ФОРД е с ТЕКСАКО,и т.н. :D :mrgreen:
Аватар
bobi_racing
 
Мнения: 223
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 21:55
Местоположение: ЯМБОЛ skype: bobi_wrc
Име: Боян Христов

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот SGCasper » Сря Апр 02, 2008 11:54

lancia_hf написа:Мойта кола друго не ще и да помирише :lol: :lol: :lol: Веднага тропа двигателя :D



Бате Вальо, ми така е, яките коли се карат с яки масла, няма на жигулата дето седи под чердака да и сипиш такова я.

Аз също си карах-(казвам карах щото скоро не съм се качвал на нея) Алфата със селения 20к, малко ме сърбеше да и сипя рейсинг, ама като се наложи по неволя да го сменя след 3000 километра, спуках картер, и викам а да пак такова че ми е на половината на цената и пак не е евтино де.

Аз вече от много хора го чувам това че все пак си има някви саобразени норми кола масло.
Щото много хора взели да ревят от SHELL, и мнението на хората е като на много от вас. Кой е казал че като е шел илитам незнам си кво друго е подходящо за ваща кола, и че като сложиш 0w или 5w- 40 или 50 колата ще ти литне и ще стане бегачка като вс ъщото време тя вече е на над 100 и кусур хиляди килоемтра и си иска по гъсто и преигодено за стари мотори масло.

Всяко масло е хубаво зависи на ква кола ше го караш. В момента 306 която карам я караме с квото свари, та дори и дизел, щото не заслужава друго, тропа лопа може утре да се изсипе мотора,да не и налея кастрол Gtx или някво по-по. Най-евтинот и тва е.

Мойто препоръка е първо отидете до някой диструбутор или се ровнете малко по интернет и вижте какво масло дават да ползвате производителите или някви негови аналози ако има, после както тая тема можбе който знае език да се ровни и по чужди форуми и ако се чудите много да решите какво да е.
Аватар
SGCasper
 
Мнения: 506
Регистриран на: Сря Фев 22, 2006 12:38
Местоположение: plovdiv
Име: Stoyan Genov

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот yozo » Чет Апр 03, 2008 23:36

Всяка една марка производител автомобили си има политика.Която прави договор с някоя фирма за части,масла и тн. ... И се предлага или препоръчва да се кара с това масло или с едикакви си части.Пък ти вече можеш да си правиш колата каквото искаш,с каквото искаш масло да е караш или с каквито искаш части ... Лично твой избор :wink:
Лудите сме на изчезване!!!

МОМЧЕТА БЕЗ РАБОТА
Аватар
yozo
 
Мнения: 526
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 20:23
Име: Ивайло Василев

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот ifcho » Чет Апр 03, 2008 23:50

Както и всеки един производител има норми/тестове, на които маслата трябва да отговарят.
Съответно на маслото е изписано кои тестове на кой производител е покрило. Ако няма такива надписи, мястото на маслото е на боклука.
Peugeot's technical sophistication and competitive success confirm my belief that the automobile's progress began with and remains the fruit of sports competition' Enzo Ferrari
Аватар
ifcho
 
Мнения: 309
Регистриран на: Сря Авг 24, 2005 18:07
Име: Ivailo Ivanov

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот tomasito » Съб Апр 05, 2008 19:58

определено залагам на MOTUL .на бегачката наливах 300 v competicion 15w50,а на ли4ната 10w40 turbolight,невероятни масла са.в сервиза си също не правя компромиси и залагам само на мотул.произхода сащо е важен.PROSPEED е официалният вносител на продуктите на МОТУЛ.
tomasito
 
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 17:32
Местоположение: sliven

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот НРТЕАМ » Пет Апр 25, 2008 20:04

От 17 години се занимавам със сервизна деиност,но маслото,което ме впечатли е френско-COFRAN.Който го е ползвал,знае за какво говоря
Аватар
НРТЕАМ
 
Мнения: 149
Регистриран на: Съб Яну 05, 2008 16:12
Местоположение: ПЛОВДИВ
Име: Николай Тодоров

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот yozo » Чет Май 01, 2008 00:32

Днес си смених маслото.На Селиката ми препоръчаха MOTUL 15w-50 4100+ полусинтетика.
Ще видим скоро дали ще има разлика от Castrol 10W-40.
Лудите сме на изчезване!!!

МОМЧЕТА БЕЗ РАБОТА
Аватар
yozo
 
Мнения: 526
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 20:23
Име: Ивайло Василев

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот Trust SSC » Чет Май 01, 2008 14:55

Най доброто масло е истинското. Искам само да вметна няколко важни подробности.
Най-голямото и най същественото износване за масовите коли е студеният старт. Затова всички нови разработки масла са обикновено 0-30, дори има и масла 0-20. Поради простата причина че времето през което триенето е без масло е много по малък от колкото 15-40. Всеки е чувал за бакшиши с корейски коли на над 500 000км без ремонт. Не щото маслото или колите са им нещо повече. Тея които казват че старите коли не могат да карат със синтетични масла ще им кажа че 5 години карах 15 годишна кола с лики моли 5-40. Вискозитета на маслото при високи температури е дори по висок от повечето минерални. Рискът тук е да протекат уплътненията. Обикновено минералните масла правят налепи които запушват пролуките и при синтетиките почистващите свойства са по-големи и може да се случи. Мо пък зимата едно 10-40 при минус 10, минус 15 става на грес. При такива температури докато стигне до разпределителнитв валове. Ако имате желлание и фризер можете да се убедите.
Встрани от вискозитета най-важното е качеството на базовото масло. Напълно синтетичните масла имат много по добри и константни качества и се нуждаят от много по-малко добавки. Минералните масла имат нужда от много повече добавки за да постигнат добро качество. Тези добавки обаче много бързо губят свойствата си. Една такава добавка при минералните масла е тази за повишаване на вискозитета при високи температури. Синтетиките обикновено притежават тези качества по начало. Що касае въпроса за молибдена е въпрос на приоритет .Подобни прибавки са магнезия или цинка. Какъвто и да е подхода такъв тип прибавки е задължителен и фигурира във всички масла в някакъв процент. Всеки един производител е наясно какво трябва да съдържа едно добро масло. Въпроса е къде е позиционирал продукта си. И още нещо както самият състезателен автомобил така и маслата за него не са за всекидневна употреба. Изискванията са съвсем други.

И както всичко в живота накрая се опира до пари. Повече качество по-висока цена.
Аз лично избягвам масовите марки и в момента ползвам едно малко известно масло като се надявам да е истинско neste 1. А във финландия няма 6-5. Повече от всякъде другаде съм сигурен че тоя който са го сложили да контролира спазването на рецептата си върши работата.
Бърз, много бърз
Trust SSC
 
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Апр 23, 2005 22:52

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот Astra_26 » Пет Май 02, 2008 00:22

Става ли някъде въпрос за масло, се започва - синтетичното тъй... минералното инак... В крайна сметка всички масла са минерални. Те са продук на сложен каталитичен крекинг, с всичките му там необходими условия и първични присадки. Синтетично масло е прието да се нарича това, което има синтетични присадки. Основния проблем при стареенето на маслата (60%), е това че се окисляват, макромолекулата се накъсва и деструктира. Намалят му се мазилните свойства и способността му да полепя по повърхностите. Окислява се най-вече от киселинните агресивни съединения, като сярна,серниста и азотна кисенина. Те са неизбежния спътник на картерните газове. Всички масла се характеризират с "алкален индекс". Много важен параметър, лошото е че производителите не го представят на опаковката, а фигурира единствено в спецификацията на цялата партида масло. Колкото по-голям е "алкалния индекс", толкова по дълго време маслото ще неутрализира вторичните киселинни продукти и то ще запазва вискозитетния си диапазон и свойства.
Изображение Ivan Ivanov Rh A+
____vromos.bg____
Аватар
Astra_26
 
Мнения: 717
Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 00:30
Местоположение: Бургас skype: astra_26 0877838227
Име: Иван Иванов

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот Христоскова » Вто Юли 29, 2008 21:43

Кастрол,Лики Моли и Мобил. На Кастрол има моторно масло(CASTROL RECHARGE), което е съвместимо със всички видове двигатели и всички видове масла-за доливане е само..в случай, че не знаете, с какво карате в момента или в случай, че липса в магазина това, с което сте карал до сега. Оплакване от масла на Кастрол, Лики Моли и Мобил има само тогава, когато някой е попаднал на имитация. Ако сте имали проблеми с даден вид масло лесно можете да разберете, колко е истинско, ако поискате сертификат за произход.
Христоскова
 
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Юли 07, 2008 23:32

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот Христоскова » Вто Юли 29, 2008 21:50

.....И никога не смесвайте минерално със синтетика :!: Избягвайте да смесвате масла на различни производители-има риск от така нареченото пресичане :!:
Христоскова
 
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Юли 07, 2008 23:32

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот bobi_racing » Вто Юли 29, 2008 23:24

Христоскова написа:.....И никога не смесвайте минерално със синтетика :!: Избягвайте да смесвате масла на различни производители-има риск от така нареченото пресичане :!:

За първото съм съгласен,но за второто не.Нищо не пречи ако се смесят масла на разли4ни производители(например Приста и Мобил),важно е да са с еднакъв вискозитет :!:
Аватар
bobi_racing
 
Мнения: 223
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 21:55
Местоположение: ЯМБОЛ skype: bobi_wrc
Име: Боян Христов

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот Astra_26 » Вто Юли 29, 2008 23:31

Христоскова написа:.....И никога не смесвайте минерално със синтетика :!: Избягвайте да смесвате масла на различни производители-има риск от така нареченото пресичане :!:


И първото и второто са пълна заблуда, явно на човек, който не знае къде е щеката на жигулския мотор.
Изображение Ivan Ivanov Rh A+
____vromos.bg____
Аватар
Astra_26
 
Мнения: 717
Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 00:30
Местоположение: Бургас skype: astra_26 0877838227
Име: Иван Иванов

Re: кой са по-добрите масла??

Мнениеот Христоскова » Вто Юли 29, 2008 23:35

Да, това имах предвид-съгласна съм, че вискозитета, ако е същтият проблеми няма да има.
Христоскова
 
Мнения: 155
Регистриран на: Пон Юли 07, 2008 23:32

ПредишнаСледваща

Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта

cron