Теглене репатриране на състезателен автомобил

Всичко свързано с рали спорта, което не се вписва в по-горните категории

Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот VAZ2103 » Пон Юни 02, 2014 14:21

Здравейте колеги , реших да пусна тема защото не открих конкретен отговор на въпросите си и мисля че ако се опише чисто и прегледно ще е полезно на повечето незнаещи който се чудят как да си придвижат "бегачката".

Въпросат ми е следният какви са точно изискванията ако автомобила се тегли с "твърда връзка" какви трябва да са нейните размери ? А самията автомобил от какво има нужда за да може да се тегли с такава връзка легално по родните пътища. Имам предвид има ли нужда да има застраховка и минат ГТП?

А вече ако се тегли с кола/джип на платформа с 2 оси ще е нужно шофьора да има B+E предполагам?

И да използвам същата тема камиончетата "репатрак" с каква категория се карат?

Благодаря за отделеното внимание. :)
Аватар
VAZ2103
 
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Фев 24, 2010 03:34
Име: Калоян Иванов

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот Пламен Хинков » Пон Юни 02, 2014 17:53

viewtopic.php?f=1&t=10715 Няма промени от тогава поне в тази част на закона за движение по пътищата и правилника за неговото прилагане. А за "камиончетата" когато е регистриран с общо тегло до 3.5 т се управлява с "В" категория при по високо общо тегло е нужна "С". Поздрави.
Пламен Хинков
 
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Мар 27, 2011 22:10
Име: Пламен Хинков

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот BOXER » Сря Юни 04, 2014 20:28

Значи всичко зависи от сборните килограми на джипа,колата и платформата .Килограмите който не трябва да надвишават автомобила с платформа и товар мисля,че беше към 4200-4300кг. Ако си под килограмите се кара с В категория.С осите на ремаркето също нямаш проблем да са две,стига пак да си под тези килограми.
FTA RACING TEAM
Изображение
Аватар
BOXER
 
Мнения: 1118
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 14:30
Местоположение: Бisтяiца
Име: Владислав Аронов

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот MIROSLAV MARINOV » Съб Юни 07, 2014 00:28

Явно подновяваме старата тема.
Преди две седмици се връщах от състезание теглейки бегачката на колесар както винаги.Имам гражданска на бегачката.Имам и рамка със всички светлини която монтирам на покрива на бегачката.Полицая каза че гражданската не важала щото няма ГТП.После видя старите табели и каза че ще ми напишат акт защото тези коли със стари табели ги спирали служебно от движение.
Казах им че няма как да ме спрат служебно защото аз имам валиден талон който е издаден в КАТ и е БЕЗСРОЧЕН!Така че колата с него е с валидна регистрация докато си я убие господ.Другото е , че гражданска без ГТП не важи само ако колата се движи на собствен ход.Когато колата се движи на твърда връзка или на колесар тя може да бъде и технически неизправна ,така че не и трябва ГТП.Трябва и само гражданска в случай че попадне в ПТП.
Колата може да бъде не само със стари табели, но и без табели.Достатъчно е да има гражданска която може да се направи само на рамата.
Един час изгубихме на караулката.Единия полицай се обажда къде ли не в КАТ.Накрая ми върна документите щото му казали нищо да не ми пише.Аз му казах че съм му казал същото преди час.Няколко пъти излизам с тази кола през граница и ако е незаконно да съм с такива табели ,няма да ме пуснат.
Колеги,аз сигурно няма да го доживея, но се надявам след 4-5 поколения да станем гражданско общество.Преди няколко години държавата реши да събере едни пари от нас със смяна на табелите и знаейки че сме овци успя.Нали се сещате какво щеше да стане ако някой си беше помислил да направи това в Гърция или Испания.
В закона за движение по пътищата никъде не пише че не може да се движиш със стари табели.
Аватар
MIROSLAV MARINOV
 
Мнения: 602
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 19:35
Местоположение: SOFIA
Име: Мирослав Маринов

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот rally86 » Пон Юни 09, 2014 07:48

Наи добрия вариант е да возиш колата с камионче тип платформа до 3.5т обща маса.Само с Б категория можеш да теглиш ремарке туристическо до 750 кг.Тоест ти трябва Б+Е за по високо тегло
http://kostenetsrt.net/ -Всичко за Мазда,фойерверките и деиността на групата ни
Аватар
rally86
 
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Апр 19, 2006 13:17
Местоположение: Костенец
Име: Владимир Бахчаванов

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот BOXER » Пон Юни 09, 2014 18:39

В закона пише 1 ос 750кг., но има друг закон в кйоито се пише,че може да претовариш стига общата маса на композицията да не прехвърля 4300кг или там някъде беше. Тойота Хай Лукс с двуосна платформа и бегачката се кара само с Б и никъде полицайте не са се заяли затова.Закона седи пресниман в жабката,случайно ако някой полицай не го знае и реши че ремаркето е по-тежко ;)
FTA RACING TEAM
Изображение
Аватар
BOXER
 
Мнения: 1118
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 14:30
Местоположение: Бisтяiца
Име: Владислав Аронов

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот molinar1 » Сря Юни 18, 2014 09:06

Аз съм напълно съгласен с теб!
molinar1
 
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Юни 18, 2014 08:38
Име: Minko Petrov

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот VAZ2103 » Чет Юни 19, 2014 00:48

Дефакто с Б категория само вариантите са камионче до 3500кг или на твърда връзка с платена гражданска? :) Благодаря за изчерпателния отговор Миро Изображение
Аватар
VAZ2103
 
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Фев 24, 2010 03:34
Име: Калоян Иванов

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот Пламен Хинков » Чет Юни 19, 2014 20:25

При теглене с твърда връзка пак отиваш на В+Е (Само с "В"категория си в нарушение--Малко са автомобилите които може да закачиш и които по документи са под 750 кг. общо тегло.) При наличие само на "В" категория остава превоз с камионче до 3500кг. като вариант за да нямаш проблеми каквито описа Миро.(Не знам дали той има "Е".) Поздрави.
Пламен Хинков
 
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Мар 27, 2011 22:10
Име: Пламен Хинков

Re: Теглене репатриране на състезателен автомобил

Мнениеот MIROSLAV MARINOV » Нед Сеп 07, 2014 23:42

Явно в две теми дискутираме тегленето на кола. :D
Да, имам категория С+Е защото преди 15 години връщайки се от рали Стари столици при Търговище ми направиха акт че дърпам бегачката на колесара само с С категория.
Наложи се да изкарам курс за Е. :)
Относно дърпане на твърда връзка може и без категория Е ,но в дърпаната кола трябва да има шофьор.
Отново колеги поставят въпроса може ли да се дърпа кола с колесар по магистралата.В правилника никъде не пише ,че не може.За 20 години до сега не съм имал проблем.
За да ти съставят акт трябва в него да цитират коя точка от закона сте нарушили.На катаджиите също не им се занимава със спорни положения.Единствено могат да ви санкционират ако теглената кола няма гражданска и ако отзад не се виждат светлинните сигнали.Аз затова имам рамка с два стопа която монтирам на покрива на бегачката и ги включвам към куплунга на колата.
Аватар
MIROSLAV MARINOV
 
Мнения: 602
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 19:35
Местоположение: SOFIA
Име: Мирослав Маринов


Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

cron