Питане за колесар

Всичко свързано с рали спорта, което не се вписва в по-горните категории

Питане за колесар

Мнениеот bmwfenomen » Сря Апр 18, 2012 20:53

Колеги понеже никаде не могат да ми отговорят на 100% ... та имам ли право да си закача колата на колесар и да я предвижвам до определеното състезание и какви категории ще искат господата полицаи за да не правят проблем ? от някаде чух че били забранени някаде че не били .... надявам се тук сте по наясно ... мерси предварително :D
аман от ладажИИ и от бесни голфове.........
Аватар
bmwfenomen
 
Мнения: 19
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 21:46
Име: G.узунов

Re: Питане за колесар

Мнениеот Пламен Хинков » Сря Апр 18, 2012 21:49

Лично мнение(Всеки полицай също има такова): При композиция от теглещ автомобил+теглен под 3500кг(по документи) е нужна категория В+Е ,застраховка гражданска отговорност и ГТП (годишен технически преглед) за тегления автомобил,както и за теглещия.При по високо тегло (пак по документи )над 3500 ----Нужна е С+Е категория( По добрия вариянт) Най добре си вземи една книжка със " Закон за движение по пътищата и правилник за неговото прилагане".Колесар там едва ли ще намериш.Търси и прочети нещата за теглене на автомобил (с твърда връзка) Препоръка от мен да се насочиш към "Платформа" за превоз на автомобили.По евтин вариянт като цяло.
Поздрави и успех с участията в състезания независимо къде.
Пламен Хинков
 
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Мар 27, 2011 22:10
Име: Пламен Хинков

Re: Питане за колесар

Мнениеот KrumDonchevFen111 » Чет Апр 19, 2012 22:06

За платформа трябва и допълнително Е защото е 2 оси а за колесар не единствено могат да те глобят ако автомобила няма валидна застраховка която важи за пътя не за състезания! А ако се заяждат е само за глупости последния път беше че колесар трябвало да има номера :D глупости аз им казвам да си пишат след това им се смеят ... :D а за платформа ако нямаш Е е около 400 лв да се изкара, ако не се лъжа :)
Силов и чип тунинг (подготовка на състезателни автомобили), автодиагностика, изработка на състезателни части за автомобили и ролбари. Л.С
KrumDonchevFen111
 
Мнения: 67
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 22:48
Местоположение: София
Име: Petio Petkov

Re: Питане за колесар

Мнениеот MIROSLAV MARINOV » Пет Апр 20, 2012 09:35

Не си прав Петьо.Всичко ,които си закачил на теглича,колесар плюс автомобил на него,което тежи повече от 750 кг изисква категория Е.Имам предвид В+Е или С+Е.Няма нищо общо с броя на осите.При всички случаи могат да ти съставят акт.Верно е че и теглената кола трябва да има гражданска.Аз много години си дърпам бегачката на такъв колесар.
Преди 12 години ми съставиха акт.Не ми помогна че съм с С категория.Та трябваше да изкарам Е след това.
По своята същност колесара е съвсем нерегламентирано нещо.Нито се регистрира,нито се застрахова.Ако го дърпаш празен и закачиш друга кола с него,си носиш вината.Не може да се тълкува законово и като твърд теглич,защото това предполага теглената кола да е с 4-те гуми на земята и да има в нея друг водач.
Е ако колата ,която дърпаш е под 600 кг,можеш да се включиш и без категория Е. :D :D Но това пак е въпрос на доказване.
Аватар
MIROSLAV MARINOV
 
Мнения: 602
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 19:35
Местоположение: SOFIA
Име: Мирослав Маринов

Re: Питане за колесар

Мнениеот KrumDonchevFen111 » Пет Апр 20, 2012 10:08

Мерси за поправката , вярно е че имаше и кг но те щом искат да се заяждат има за какво :) най-сигурно остава платформата ...
Силов и чип тунинг (подготовка на състезателни автомобили), автодиагностика, изработка на състезателни части за автомобили и ролбари. Л.С
KrumDonchevFen111
 
Мнения: 67
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 22:48
Местоположение: София
Име: Petio Petkov

Re: Питане за колесар

Мнениеот MIROSLAV MARINOV » Пет Апр 20, 2012 10:26

А и нещо много важно за това доказване.Катаджията ,който те спре няма кантар.Той ще погледне какво пише в документа на теглената кола.Ако пише ,че тежи 1000кг,ще вземе това за вярно и пак ще те глоби.Така че най добре е да се вземе категория Е.
Разбира се имаме едно основно предимство пред катаджиите.99% от тях не познават добре закона.Има някои точки на нарушения,от които лесно могат да се изкарат пари и те ги знаят добре и даже са си ги подчертали в правилника.Но някои по редки казуси не ги знаят и за да не се изложат те пускат.
Преди две години пътувах за състезание в този вид с колесара.Естествено веднага ме спряха.Поискаха документи на двете коли,застраховки.Имах всичко.Понеже бегачката е със старите номера,полицая ми каза че не може да разбере как ми правят застраховка с тях.За пореден път трябваше да обяснявам на полицай ,че гражданска се прави на рамата на превозното средство ,а не на табелите.Може и колата да е без табели.Достатъчно е да имам документ за собственост.Но щом е стъпила на пътя,дори и дърпана трябва да има гражданска.Върна ми документите и си тръгнах.Като пристигнах с ужас видях че съм забравил да си залепя винетката,останала е в къщи :shock:
Полицаят ,зает с табелите ми въобще не видя това.А това беше единствено нещо дето можеше да ме закове законово. :lol: :lol:
Аватар
MIROSLAV MARINOV
 
Мнения: 602
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 19:35
Местоположение: SOFIA
Име: Мирослав Маринов

Re: Питане за колесар

Мнениеот Пламен Хинков » Пет Апр 20, 2012 12:36

Здравейте.При настъпване на застрахователно събитие -ПТП(пътно транспортнопроизшествие)и валидна гражданска отговорност на тегления автомобил,но без валиден ГТП (годишен технически преглед) застрахователя има право да изплати щети и да осъди водача на теглещия автомобил (на практика не признава валидността на застраховката -за него по закон превозното средство е неизправно без ГТП)Както каза Миро по нагоре, при празен колесар водача носи отговорност!При автомобил без или със стари номера ГТП не е възможен .Полицаите това могат и това проверяват. При намалена видимост и през ноща на тегления автомобил отзад трябва да има работещи две червени габаритни светлини .Преди години слагахме Жълта мигаща светлина (жълт буркан)на покривите за собствена безопасност-оказа се че и това не е законно.Изисква се лиценз за ползване.Миро е прав за винетката (Ако става въпрос за тегления автомобил)При едно от последните му участия на Твърдица ме учуди че и бегачката му имаше до колкото видях!За ремърке (платформа)за сега винетка не е нужна. Затова и написах че тегленето на платформа излиза по евтино.
Пламен Хинков
 
Мнения: 30
Регистриран на: Нед Мар 27, 2011 22:10
Име: Пламен Хинков

Re: Питане за колесар

Мнениеот VAZ2103 » Нед Май 27, 2012 20:28

До колкото знам аз ако е със една ос и се води по документи че е под 650 или 750кг се кара само B категория. :) Най евтиният начин да си теглиш бегачката е да бъде на твърда връзка и да има застраховка , поне за мен :)
Аватар
VAZ2103
 
Мнения: 32
Регистриран на: Сря Фев 24, 2010 03:34
Име: Калоян Иванов

Re: Питане за колесар

Мнениеот butaloto » Нед Сеп 07, 2014 12:46

Maлко е стара темата, но все още мисля, че не е изчерпана. Все още ли разрешават да се тегли с колесар по магистралата, или се изискват някакви разрешителни? И ако да - то от къде? Колесара е самоделка, трябва ли да се регистрира?
butaloto
 
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Яну 18, 2011 17:08
Име: Марио Ганчев

Re: Питане за колесар

Мнениеот butaloto » Пон Сеп 08, 2014 20:49

И втори въпрос (явно първия се оказа с повишена трудност :) ) - Има ли вратичка в правилника, която ми позволява да влача бегачката на платформа без Е категория, при положение, че платформата + автомобила не надвишават 3000кг.?
butaloto
 
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Яну 18, 2011 17:08
Име: Марио Ганчев

Re: Питане за колесар

Мнениеот MIROSLAV MARINOV » Пон Сеп 08, 2014 21:55

Ако прочетеш внимателно коментарите в тази и в другата тема за репатриране на състезателен автомобил ще си получиш отговорите. :)
Няма въпроси с повишена трудност.Успех.
Аватар
MIROSLAV MARINOV
 
Мнения: 602
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 19:35
Местоположение: SOFIA
Име: Мирослав Маринов


Назад към Обща дискусия

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

cron